Jesteś tutaj: Home » Kultura » Sztuka » 8 edycja konkursu Samsung Art Master 

8 edycja konkursu Samsung Art Master

 

 

 

 

 

 

 

 

Artyści: 

Sylwia CzubałaJaś Domicz, Piotr GrabowskiZofia Nierodzińska
Dominika OlszowyAlexander PawlikUrszula PieregończukWojtek Pustoła
Mateusz SadowskiJan Szewczyk.

Otwarcie wystawy: piątek 14 października, godz. 18.00
Wystawa czynna do 20.11.11 
Kurator: Stach Szabłowski
Współpraca: Zuzanna Koszuta
Galeria 1

To jest wyjątkowa odsłona konkursu Samsung Art Master. Nie tylko dlatego, że zmieniła się dramaturgia projektu i od tej edycji Samsung Art Master, jest konkursem dwuetapowym, z dwukrotnie wyższą pulą nagród i plebiscytem publiczności. Wyjątkowość tegorocznej edycji wynika z indywidualności dziesięciorga finalistów, artystów nominowanych do nagrody głównej. Od 6 lat Samsung Art Master (SAM) jest wspólnym projektem firmy Samsung Electronics Polska i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Zasadą, którą kierowali się organizatorzy przy rozwijaniu tego przedsięwzięcia, była możliwie największa otwartość: na wszystkie media, które są dziś używane do tworzenia wypowiedzi artystycznych, na bezkompromisowe i oryginalne postawy twórcze i na indywidualności autorów. Jak najmniej reguł i ograniczeń, jak najwięcej przestrzeni dla eksperymentu – oto kierunek, w którym ten projekt starał się zawsze zmierzać. Konkurs artystyczny jest mechanizmem niedoskonałym. Sztuka to nie sport, wskazywanie na jej polu zwycięzców, wyłanianie „najlepszych artystów” jest zawsze dyskusyjne. Jest to jednak mechanizm, przy wszystkich swoich niedoskonałościach, zdolny wyprodukować dla młodych twórców interesującą sytuację. Co roku naopen call konkursu Samsung Art Master odpowiada kilkuset artystów. Ten fakt jest najlepszym uzasadnieniem istnienia projektu. 

W ósmej edycji Samsung Art Master ze zgłoszonymi na konkurs propozycjami zapoznało się jury w składzie: krytyczka sztuki i niezależna kuratorka Kamila Wielebska, artysta i laureat 3. edycji Samsung Art Master Karol Radziszewski, krytyk sztuki i dziennikarz POLITYKI Piotr Sarzyński, oraz krytyk i kurator CSW Zamek Ujazdowski,Stach Szabłowski


Jury wybrało dziesięcioro artystów. Sylwia CzubałaJaś DomiczPiotr GrabowskiZofia NierodzińskaDominika OlszowyAlexander PawlikUrszula PieregończukWojtek PustołaMateusz SadowskiJan Szewczyk to finaliści 8. edycji Samsung Art Master, uczestnicy wystawy konkursowej w CSW Zamek Ujazdowski i, last but not least, twórcy nominowani do nagród. 

14 listopada jury w składzie: Dobrila Denegri, kuratorka i dyrektor programowa CSW Znaki Czasu w Toruniu,Wojciech Kozłowski, dyrektor BWA w Zielonej Górze oraz Norman Leto, filmowiec i artysta wizualny, przyzna wyróżnienia Samsung Art Master – Nagrodę Główną w wysokości 25 000 złotych, Nagrodę Drugą – 10 000 złotych, oraz dwie równorzędne Nagrody Trzecie, po 7000 złotych każda. 14 listopada zostanie również rozstrzygnięty plebiscyt publiczności – i przyznana Nagroda Widowni w wysokości 10 000 złotych.

Wystawa konkursowa jest niczym surrealistyczny „wyborny trup”. To sekwencja niespodziewanych spotkań, zestawienie narracji rozwijanych w różnych konwencjach i w różnych artystycznych językach. Jej siła tkwi w ciągłej zmianie perspektyw, i poetyk; na małej przestrzeni współistnieje ze sobą dziesięcioro autorów – dziesięć osobnych artystycznych rzeczywistości. 
Wystawa finalistów 8. edycji Samsung Art Master jest więc kolekcją rzeczywistości równoległych. Dom rodzinny sąsiaduje na tej wystawie z polem bitwy, codzienność z fenomenami wyobraźni, wnikliwe obserwacje i analizy osobistych doświadczeń wspomagane są przez podpowiedzi dochodzące od strony podświadomości. To wystawa konkursowa; ktoś ją oczywiście wygra. Tymczasem my, odbiorcy prac finalistów już jesteśmy zwycięzcami mając przed sobą 10 dobrych prac i 10 nietuzinkowych artystycznych indywidualności. 

Stach Szabłowski 

 

 

Organizatorzy: Samsung Electronics Polska, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

---