Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Kobieta pracująca » Co dla Europy oznacza wybór nowego prezydenta Francji? 

Co dla Europy oznacza wybór nowego prezydenta Francji?

O tym, co dla Europy oznacza wybór nowego prezydenta Francji i czy Leszek Miller rzeczywiście ma powody do radości, portal Money.pl rozmawia z Aleksandrem Kwaśniewskim.


 

Money.pl: Wynik wyborów prezydenckich we Francji musi być dla Pana kłopotem. Bo na pewno cieszy fakt, że wygrał socjalista, ale też niepokoi obawa, że będzie chciał renegocjować pakt fiskalny. Tak przynajmniej zapowiadał.

 

Aleksander Kwaśniewski, prezydent Polski w latach 1995-2005: Nie, po prostu cieszę się, że wygrał socjalista. Miałem okazję poznać Francoisa Hollande, gdy był w Warszawie. To bardzo rozsądny polityk, który nie będzie utrudniał życia Europejczykom - spodziewam się więc, że pakt fiskalny zostanie w mocy. Natomiast trzeba rozpocząć dyskusję o drugiej części wielkiego projektu Europa. Zainicjować rozmowę o tym, o czym mówił Hollande w czasie kampanii wyborczej: jak zapewnić wzrost PKB, bo same oszczędności daleko nas nie zaprowadzą.

 

Czyli w Europie idzie czas socjalistów, czas większych wydatków.

Z tymi wydatkami różnie bywa. Przypominam sobie rozmowę z kanclerzem Schroederem po tym, gdy objął on władzę po chadeku, prawicowym kanclerzu Kohlu. Musiał redukować potężny deficyt powstały poprzez zjednoczenie Niemiec przyspieszone właśnie przez poprzednika. W tym świetle teza, że jak rządzi prawica, to mamy oszczędności, a jak lewica to wydatki, upada. Dziś nie rządzą te frakcje, a jedna zasada: najpierw krajowi potrzebne jest zdecydowanie działanie na rzecz dyscypliny budżetowej, a potem strategia mająca na celu pobudzenie gospodarki.

 

Kiedy czas socjalistów w Polsce? I kto będzie ich liderem, Pan, Janusz Palikot?

Z tymi socjalistami to gruba przesada. Nie ma już co postrzegać tych zmian w kategoriach walki wielkich idei. W Europie odbywa się to w postaci wielkiego wahadła. Zmiany następują po sobie cyklicznie. We Francji Hollande zastąpił Sarkozego, który rządził pięć lat, a przed nim 12 lat władzę sprawował Chirac - po 17 latach rządów prawicy przychodzi lewica. Pewien układ się zużył, ludzie dojrzeli do nowego.

 

Po prostu czegoś nowego?

Tak. Jeśli w Niemczech Merkel odda władzę socjaldemokratom, to minie osiem lat odkąd po również ośmioletnich rządach im tę władzę odebrała. To kryzys zmiata rządy, na przykład w Hiszpanii niedawno zmiótł właśnie socjalistów. Nie ma co mówić o jakiejś wielkiej ideowej rewolucji na Starym Kontynencie.

 

Ale Leszek Miller, gdy komentował na konferencji prasowej w Sejmie wybór Hollande'a na prezydenta, miał taką minę, jakby właśnie szykowała się międzynarodowa zmiana opcji.

No wie pan, to radość i nadzieja związana z faktem, że jest się liderem partii, która nie może wybić się powyżej 10-proentowego progu poparcia. Trzeba dodać sobie otuchy. Tylko że jeśli lewica w Polsce nie wypracuje sensownego programu i nie pokaże ludzi, którzy będą go realizować, to nie będzie alternatywą, jedyna alternatywa będzie, tak jak i teraz, na prawicy. Tym bardziej, jeśli nie wyjdą przed szereg młodzi ludzie, a zostaniemy przy tych, którzy dobijają już siedemdziesiątki. Już dość znęcania się nas tymi starszymi ludźmi, trzeba dać szansę nowym.

Janusz Palikot jest młody.

Janusz Palikot w tym nowoczesnym układzie lewicowym mógłby mieć miejsce, ale ja z niepokojem obserwuję jego coraz większe zamiłowanie do happeningu. A wyborcy w naszym kraju są rozsądni - nie mam powodu by nie wierzyć w ich rozsądek, bo dwa razy wybrali mnie na prezydenta. Dlatego na końcu wybiorą kogoś rozsądnego, kogoś z programem, a kogoś takiego po lewej stronie polskiej sceny politycznej brakuje.

 

Źródło: Monay.pl

---