Jesteś tutaj: Home » Moda » Projektanci mody » Czołowi kreatorzy mody - Gianni Versace 

Czołowi kreatorzy mody - Gianni Versace

Gianni Versace – włoski projektant mody, założyciel międzynarodowego domu mody Gianni Versace, który do dziś produkuje ubrania, perfumy, kosmetyki i meble.

Urodził się 2 grudnia 1946 roku Reggio Calabria, gdzie dorastał ze swoim starszym bratem Santo i młodszą siostrą Donatellą. Jego matka była krawcową, dzięki niej Versace rozpoczął staż już w młodym wieku, pomagając jej. Zanim został projektantem studiował architekturę.

W połowie 1970 roku jego dzianiny zwróciły uwagę łowców głów. Swój pierwszy pokaz mody  zaprezentował kolekcją dla kobiet w Muzeum Sztuki w Mediolanie. Pod koniec tego samego roku powstała jego pierwsza kolekcja mody męskiej. W roku 1978 otworzył swój pierwszy butik w Via della Spiga w Mediolanie.

Przyjaźnił się z księżniczką Dianą, Madonną, Eltonem John. Nie ukrywał homoseksualnej orientacji. W 1982 roku Versace spotkał się z modelem Antonio D'Amico, który został jego długoletnim partnerem. Ich związek trwał 15 lat, aż do tragicznej śmierci Versace. Gianni nauczył go zawodu i do końca pracował u niego jako projektant.

15 lipca 1997 roku gdy Gianni Versace  wracał z porannego spaceru został zastrzelony przez Andrew Cunanan. Szef policji w Miami Beach Richard Barreto oznajmił, że nigdy nie będą znali odpowiedzi dlaczego został zabity. Ciało jego zostało spalone, a prochy wróciły do rodzinnego majątku we Włoszech, w pobliżu Como.

Renata Paradis


Pokaz kolekcji Gianni Versace---