Jesteś tutaj: Home » Kultura » Felietony » Dlaczego ludzie nie czytają książek 

Dlaczego ludzie nie czytają książek

 

To, że coraz mniej ludzi czyta książki jest nie do podważenia, ubolewa nad faktem, szkolnictwo, media, wydawnictwa, księgarze i na końcu tego łańcuszka naturalnie sami pisarze. Coraz mniej ludzi korzysta z bibliotek, nie wspominając już o wydaniu na ten cel, swoich ciężko zarobionych zaskórniaków.

Ciekawostką jest, że przy tak małym zainteresowaniu czytaniem książek, coraz więcej ludzi rzuca się do ich pisania.  Wyduszą z siebie, niekiedy po trzysta stronic tych wypocin, o niczym nie mówiących, nic nie wnoszących, nic nie przedstawiających i niestety daleko, daleko stojących od literatury.

Rozsyłają następnie te paplaniny po wydawnictwach, spotykając się raz za razem z rozczarowaniem, że nikt nie jest tym ich dziełem zainteresowany. Jak będą uparci i nie odpuszczą, tafią w końcu na jakieś frajerskie wydawnictwo, które zdecyduje się tę ich książkę wydać.

A potem już tylko odpowiednia promocja. Jeśli wydawnictwo zna się na reklamie, to może nawet uda mu się sprzedać kilkaset egzemplarzy. Autor z tego nie wyżyje ale wydawnictwo nie pójdzie z torbami, w końcu przeczytało ją jako pierwsze i dobrze wiedziało co robiło.

Koniec końców ostatnim „frajerem” zostaje ten co to kupił, przeczytać raczej tego nie zdoła a daję wam słowo, że większością książek obecnie nie da się nawet w piecu palić, ani do rozpalenia ogniska się nie przysłuży. Takie odporne dziadostwo – nie do zniszczenia.

tekst; Paulina Wojciechowska 

---