Jesteś tutaj: Home » Kultura » Publicystyka » Dzień Dziecka 

Dzień Dziecka

Święto dzieci w naszym kraju kojarzy się z raością i beztroską, ale na swiecie nie jest to powszechne odczucie, tym niemniej powinniśmy właśnie to nasze święto i nasz sposób cieszenia się Dniem Dziecka chołubić i kultywować.

Historia Dnia Dziecka

A wszystko zaczęło od  zdania: „Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie - wyspecyfikowane następnie obowiązki". Historia Dnia dziecka wzięła swój początek w 1924 roku w Genewie, kiedy przedstawiciele ponad pięćdziesięciu krajów zgrupowanych w Lidze Narodów, na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Na tym się jednak na razie skończyło. Zacytowane powyżej słowa – to już późniejsza historia Dnia Dziecka i pochodzą one z 1959 roku. Chociaż barwna historia Dnia Dziecka nie jest wolna od podtekstów politycznych, a konkretny kształt temu świętu nadała dopiero Konwencja o Prawach Dziecka z 1989 r., z całą pewnością zmieniła na lepsze pozycję dzieci wobec prawa. Dziś nikt nie kwestionuje prawa dziecka do życia, rozwoju, nauki i miłości, a historia Dnia Dziecka stanowi jedynie smutne przypomnienie, że nie zawsze to było takie oczywiste.

 W Polsce (jak również w innych krajach słowiańskich, jak Czechy, Słowacja czy Ukraina) Dzień Dziecka obchodzony jest od roku 1952 w dniu 1 czerwca. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od roku 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego)

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego)

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego (25 maja)

Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca)

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (12 czerwca)

Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca)

Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (15 października)

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci (19 listopada)---