Jesteś tutaj: Home » Kultura » Sztuka » Festiwal "XVIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2011" 

Festiwal "XVIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2011"

 

 

 

Festiwal "XVIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji 
ROZDROŻE 2011. Spektakle artystów z Włoch i Warszawy".


24.10 – 09.11.2011
Kurator: Janusz Marek


Podczas 18-tej edycji festiwalu „ROZDROŻE” zaprezentowane zostaną spektakle łączące taniec i ekspresję fizyczną z walorami wizualnymi, autorstwa twórców z Włoch i Warszawy. Na program festiwalu złożą się przede wszystkim pokazy dwóch par spektakli artystów z Włoch i Warszawy o zbliżonej formie i tematyce. Z jednej strony zaprezentowane zostaną spektakle teatru tańca, które zawierają refleksje dotyczące psychologii społecznej i ewolucji kultury. Z drugiej strony pokazane będą kameralne spektakle / instalacje stanowiące studium obrazu kobiety.

Interdyscyplinarny festiwal ROZDROŻE organizowany jest od 1994 roku i prezentuje twórczość artystów działających na pograniczu sztuk: teatru, tańca współczesnego i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni artyści z zagranicy (co roku z innego kraju lub regionu), których twórczość cechują: istotny przekaz duchowy, wysoki poziom artystyczny i nowatorstwo. Prace zaproszonych artystów z zagranicy konfrontowane są z dokonaniami artystów warszawskich działających w tym samym obszarze sztuki.

Do udziału w festiwalu zaproszono następujących artystów:

Ceniony w Europie zespół „Compagnia Virgilio Sieni” z Florencji, dnia 25 października w Teatrze „Studio” zaprezentuje spektakl taneczno-plastyczny pt. „Tristi Tropici” („Smutek tropików”) inspirowany słynną książką antropologa Claude’a Levi-Straussa. Zespół wybitnego włoskiego choreografa będzie po raz pierwszy gościł w Polsce.Virgilio Sieni działa na pograniczu sztuk performatywnych i wizualnych. Kieruje centrum sztuki we Florencji. W swoich pracach łączy ekspresję tańca i ruchu z fascynującymi „żywymi obrazami”. Zaproszony na festiwal autorski spektakl pt. ”Tristi Tropici” to poetycka wizja niosąca refleksję na temat przemijania kultur. Spektakl miał premierę podczas Biennale Sztuki w Wenecji w 2010 roku. Od tego czasu przedstawienie było prezentowane z sukcesami m.in. na Biennale Tańca w Lyonie, festiwalu teatralnym „Bitef” w Belgradzie oraz festiwalu teatru i tańca „Spielzeit Europa” w Berlinie.

Teatr „mufmi” z Warszawy, kierowany przez choreografkę i tancerkę Annę Piotrowską, w dniach 29 i 30 października w CSW Zamku Ujazdowskim dwukrotnie zaprezentuje spektakl pt. „Fall(ing) Ceil(ing)”. Przedstawienie miało premierę w 2010 roku i było prezentowane na „Polskiej Platformie Tańca 2010” w Poznaniu. W spektaklu zaliczanym do gatunku teatru tańca bierze udział 9 tancerek. „Fall(ing) Ceil(ing)” prezentuje oryginalną wizję społecznych relacji międzyludzkich.

Dnia 4 listopada w CSW Zamku Ujazdowskim odbędzie się premiera filmu pt. „InSide” (nakręconego z udziałem tancerki Aleksandry Borys) w reżyserii Anny Zuzanny Błaszczyk. Choreografię do filmu stworzyła Renata Piotrowska. Obraz stanowi próbę studium samotności kobiety. Jednocześnie jest także efektem zderzenia dwóch światów: ruchu ciała tancerki i ruchu kamery. Tego samego wieczoru będzie także pokazane video-dance pt. „Kyo”autorstwa włoskich artystów: tancerki Cateriny Genty i kompozytora Marco Schiavoniego. Film ten stanowi poetycką impresję na temat obrazu kobiecego ciała.

Podczas festiwalu dojdzie do warszawskiej premiery autorskiego spektaklu/instalacji pt. „Unknown.Seans” aktorki, choreografki i tancerki Renaty Piotrowskiej. Dnia 5 listopada w CSW Zamku Ujazdowskim dwukrotnie zaprezentowany zostanie w/w spektakl z udziałem tancerki Joanny Leśnierowskiej. Producentem przedstawienia jest „Art Stations Foundation” z Poznania. W spektaklu/instalacji złożonym z serii ożywianych ruchomym światłem obrazów, artystka pokazuje ulotność i względność potocznej percepcji rzeczywistości. Poprzedni spektakl autorstwa Renaty Piotrowskiej był prezentowany na „Polskiej Platformie Tańca 2010” w Poznaniu.

Wyróżniająca się włoska tancerka i choreografka Paola Bianchi z Rimini, dnia 9 listopada w CSW Zamku Ujazdowskim zaprezentuje autorski spektakl taneczno - plastyczny pt. „Duplica” stworzony w 2010 roku. Jest to studium ruchu kobiecego ciała poddanego grze światła i cienia. Artystka będzie po raz pierwszy gościć w Warszawie. Paola Bianchi tworzy spektakle łączące ekspresję fizyczną z walorami wizualnymi. W latach 80-tych tańczyła w zespole Anny Sagni. W 1994 roku założyła zespół „AGAR”. Jest także autorką kilku filmów wideo oraz wideo-instalacji. Spektakl „Duplica” był m.in. prezentowany na festiwalach: MILANoLTRE 2010 w Mediolanie, INCANTI Festival 2010 w Turynie, DaTo Danza 2010 – Sesto Fiorentino we Florencji oraz Teatri di Vetro 5 Festival 2011 w Rzymie.

---