Jesteś tutaj: Home » Kultura » Galeria fotografii » FOTOFESTIWAL 2012 I*NETWORK HUMAN CONNECTION 

FOTOFESTIWAL 2012 I*NETWORK HUMAN CONNECTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto.Daya Cahen


FOTOFESTIWAL 2012-2014 – KONCEPCJA PROGRAMOWA

Wszyscy jesteśmy producentami i konsumentami obrazów, wszyscy komunikujemy się za ich pomocą. Fotografia stała się niezbędną częścią codziennego życia i jedną z podstawowych potrzeb. Wszyscy żyjemy w epoce sieci i wymiany, które kształtują nie tylko nowoczesną fotografię, ale także współczesne społeczeństwo. W trzech kolejnych edycjach Fotofestiwalu (2012-2014) chcielibyśmy przyjrzeć się procesom związanym z popularyzacją fotografii, rolą obrazowania w kulturze masowej oraz demokratyzacji tego medium. Zastanowimy się nad wpływem i rozwojem fotografii amatorskiej, rolą sieci społecznościowych i internetu oraz nad rozwojem rynku wydawniczego i relacjami między słowem i obrazem w komunikacji wizualnej. Przedstawimy najciekawsze zjawiska, postawimy pytania, postaramy się spojrzeć na zagadnienia z punktu widzenia historycznego, prześledzimy zmiany i procesy. Porozmawiamy o możliwościach, konsekwencjach, skutkach i zagrożeniach.

Jednocześnie chcemy, aby wszystkie tematy stały się podstawą nie tylko do refleksji nad fotografią i społeczeństwem, ale także nad formatem nowoczesnego festiwalu. Chcemy, aby Fotofestiwal zachował swój charakter platformy i miejsca spotkań, ale żeby jednocześnie był żywym laboratorium, przestrzenią eksperymentu, która pozwoli na interakcję, dyskusję, doświadczanie i przede wszystkim na spotkanie.

FOTOFESTIWAL 2012
I*NETWORK
HUMAN CONNECTION

Fotofestiwal w roku 2012 poświęcony jest problematyce współpracy, networkingu i co-workingu w obszarze fotografii. Współczesny świat fotografii to dynamicznie rozwijająca się przestrzeń połączona szeregiem zależności, łącząca artystów, widzów, kuratorów, agentów, edytorów, krytyków i firmy fotograficzne. To świat, który istnieje przede wszystkim dzięki spotkaniu. A dzięki internetowi ta przestrzeń spotkań jest nieograniczona. Środowisko fotograficzne, do którego należymy wszyscy komunikujący się obrazem, jest połączone globalną siecią, która stanowi obszar wymiany dyskusji i współpracy.

FOTOFESTIWAL 2013
I*PHOTO

EVERYBODY IS AN ARTIST

Czy współczesna produkcja obrazów jest już nadprodukcją i czy jesteśmy na granicy przedawkowania? Czym jest lub może być ekologia obrazu i czy jest nam rzeczywiście potrzebna? Jak amatorska fotografia wpływa na artystyczną, jak zmieniały się między nimi granice i czy w ogóle jest sens mówić o takich rozróżnieniach? Czym w przeszłości zajmowali się fotografowie amatorzy i którzy z nich stali się klasykami współczesnej fotografii? W 2013 roku przyjrzymy się popularyzacji fotografii amatorskiej i zmieniającej się roli fotografa, w czasach, gdy każdy ma dostęp do aparatu, a telefony komórkowe samodzielnie robią zdjęcia w trybie „beauty”.

FOTOFESTIWAL 2014
I*BOOK

NO IMAGE WITHOUT THE TEXT
NO TEXT WITHOUT THE IMAGE

Ostatnia cześć, domykająca cykl, dotyczyć ma relacji pomiędzy obrazem a słowem. Przyjrzymy się tym mediom, które łączą w sobie obydwa kanały komunikacji i zadamy pytania o rolę słowa i obrazu w kulturze wizualnej. Zastanowimy się nad dynamicznym rozwojem rynku wydawniczego i statusem, jaki zdobywa książka w świecie zdominowanym przez wirtualną komunikację.

---