Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Kobieta pracująca » Giełda o krok od euforii - przełom już w czwartek 

Giełda o krok od euforii - przełom już w czwartek

Szykuje się bardzo ważny tydzień dla rynków finansowych. Inwestorzy czekają, by europejscy bankierzy wreszcie odpalili maszyny drukarskie. Bez tej decyzji święty Mikołaj w tym roku może pojechać na wstecznym - pisze Łukasz Pałka, analityk portalu Money.pl

Kluczowy dla inwestorów będzie czwartek. Wówczas po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego spodziewana jest decyzja nie tylko o obniżce stóp procentowych, ale również o włączeniu się EBC w ratowanie zagrożonych krajów strefy euro przez wykup obligacji. Z kolei w piątek po raz kolejny zbiera się Rada Unii Europejskiej, by znów rozmawiać o rozwiązaniu problemów eurolandu.

Wszyscy z niepokojem patrzą na Niemcy, bo to od nich zależą szczegóły funkcjonowania rządowych gwarancji i EFSF. Tym bardziej, że rola Francji w całym ratunkowym przedsięwzięciu coraz wyraźniej staje się drugorzędna, zwłaszcza w obliczu ryzyka obniżenia ratingów tego kraju. Czasu jest bardzo mało, a presja rynków ogromna.

Dużo wskazuje na to, że EBC podejmie decyzje zgodne z oczekiwaniami inwestorów. Nikt nie jest samobójcą i raczej nie zaryzykuje chociażby dalszego gwałtownego wzrostu oprocentowania obligacji najbardziej zadłużonych krajów strefy euro. Bo im szybszy ich wzrost, tym większe ryzyko rozpadu strefy euro, która pociągnęłaby za sobą recesję.

Jednocześnie jednak trudno oczekiwać, by środki, które zapewni EBC, zostały spożytkowane na rozwój firm i akcji kredytowej. Bardziej prawdopodobne, że trafią na giełdy, by szybko podbić ich wyniki.

Co taki scenariusz oznacza? Najprawdopodobniej wywoła euforię na rynkach, która w przypadku Polski do końca roku pociągnie mocno w górę zwłaszcza indeks WIG20, głównie za sprawą wzrostu spółek finansowych. Pytanie o przyszły rok pozostaje bez odpowiedzi. Nie wiadomo bowiem, jak długo ta euforia potrwa i kiedy spowolnienie w realnej gospodarce znów zniechęci inwestorów do kupowania akcji.

Tymczasem do czwartkowego posiedzenia EBC można raczej spodziewać się dobrych nastrojów na rynkach i gry pod właściwe kroki decydentów pod koniec tygodnia. Większego wpływu na notowania na początku tygodnia nie będzie miało zakończenie piątkowej sesji na Wall Street. Tam dla inwestorów również liczą się przede wszystkim dalsze losy strefy euro. Większego znaczenia dla rynków nie będą miały w najbliższym tygodniu również pozostałe dane makroekonomiczne.


źródło: Money.pl---