Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Kobieta pracująca » Inwestycyjne hity na lato 2012 

Inwestycyjne hity na lato 2012

 

 

 

 

 

Słynna maksyma giełdowa "sprzedaj w maju i uciekaj" w tym roku się sprawdziła. Uspokojenie przyniosą dopiero czerwcowe wybory w Grecji. Indeks największych spółek na koniec wakacji będzie od kilku do nawet kilkunastu procent wyżej niż obecnie. Według większości analityków, warto zainteresować się średnimi i małymi spółkami.

- "Czerwiec, a przynajmniej jego początek, nie powinien prezentować się źle. Co prawda wciąż mamy do czynienia z kontynuacją napięcia wokół Hiszpanii i Grecji, ale wydaje się, że inwestorzy giełdowi szukają stabilizacji po ostatnich zniżkach" - ocenia dla Money.pl Łukasz Bugaj z DM BOŚ.

Zobacz, jak w maju radziły sobie główne indeksy GPW- "W perspektywie ostatniego miesiąca indeksy mniejszych spółek zachowywały się lepiej niż WIG20. Spodziewam się utrzymania tej tendencji w okresie wakacyjnym" - prognozuje Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8. Dodaje jednak, że problemem mogą być niskie obroty. - "Ze względu na EURO 2012 i okres wakacyjny część mniejszych spółek może z tego powodu odstawać od najbardziej rozpoznawalnych podmiotów".

Prognozy analityków dla WIG20

 
AnalitykInstytucjaKurs na 31.08.2012
Łukasz Bugaj
DM BOŚ
2200-2300 pkt
Tomasz Jachowicz
BM DnB Nord
2200 pkt
Krzysztof Kozieł
BM BGŻ
1500 | 2400 pkt *
Łukasz Rosiński
Infinity8
2200 pkt
Maciej Rynkiewicz
Money.pl 2300 pkt

Źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków
* w zależności od scenariusza

 

 Większość spośród dziesięciu eksperckich typowań skupia się na średnich i małych spółkach. Z grona blue chipów analitycy wskazali jedynie akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej i PKO BP. Dwa wskazania analityków otrzymał jedynie chemiczny Ciech.

Typy ekspertów na okres czerwiec-sierpień 2012 roku


Analityk, InstytucjaSpółkaPowód
Łukasz Bugaj
DM BOŚ
Intersport
Spółka ma wyłączność na sprzedaż gadżetów z logo Euro 2012 na stadionach oraz w wydzielonych strefach kibica. Jak wiemy wkrótce nasz kraj ogarnie piłkarskie szaleństwo, a Intersport może na tym wymiernie skorzystać.

JSW
Spółka opublikowała nadzwyczaj dobre wyniki, a kurs akcji nie chciał ostatnio tak ochoczo spadać jak pozostałe spółki z indeksu krajowych blue chipów. Relatywna siła może być kontynuowana i pozytywnie oddziaływać na akcjonariuszy.
Tomasz Jachowicz
BM DnB Nord
Eko Export
Podpisany list intencyjny w sprawie szerokiej współpracy ze spółką z NYSE. Korzystne wyniki finansowe. Ciekawa nisza produkcyjna w branży.

Polimex-Mostostal Konsorcjum Polimexu wygrało przetarg na budowę bloku energetycznego w Kozienicach. Do spółki na przełomie czerwca i lipca może wpłynąć 250 mln zł (10 proc. zaliczki, z 43 proc. brutto udziału w kontrakcie), co w obecnej sytuacji w budowlance jest bezcenne.
Krzysztof Kozieł
BM BGŻ
Neuca
Zmiana przepisów ustawy refundacyjnej umożliwiła hurtowniom poprawienie marży handlowej na lekach refundowanych. Mimo drastycznego spadku wartości całego rynku farmaceutyków wzrost efektywnej rentowności wyniósł 1 punkt procentowy. W mojej ocenie istnieje spore prawdopodobieństwo, że spółka przekroczy 60 mln zł zysku netto w 2012 roku.

Relpol Silna pozycja na globalnym i europejskim rynku przekaźników elektromagnetycznych, pogarszająca się konkurencyjność produktów azjatyckich oraz słaby złoty w dużym stopniu wpłynęły na bardzo dobre wyniki ubiegłego roku.
Należy również wspomnieć o restrukturyzacji i poprawie efektywności procesu produkcji, co również miało pozytywny wpływ na rentowność. Słabszy złoty sprawił, że ceny produktów Relpola są jeszcze bardziej konkurencyjne w porównaniu do produktów europejskich i azjatyckich.
Łukasz Rosiński
Infinity8
Cormay Do końca czerwca spółka planuje podpisać umowę przejęcia firmy z Europy Zachodniej. Dodatkowo w ciągu kilku miesięcy Cormay chce wprowadzić spółkę zależną Orphee na rynek NewConnect i zebrać poprzez emisję nawet 100 mln zł. Nadal trwają także intensywne pracę nad innowacyjnym analizatorem biochemicznym.

Ciech Zmiany w zarządzie mogą pozytywnie wpłynąć na dokończenie procesu restrukturyzacji. Dodatkowo w najbliższym czasie zapewne powinny się pojawić podmioty zainteresowane przejęciem.
Maciej Rynkiewicz
Money.pl
Ciech

Spółka ma potencjał, aby w kolejnych kwartałach znów na plus zaskakiwać analityków. Dodatkowo, na pięć firm z tej branży, inwestycja w aż cztery z nich dały dodatnią stopę zwrotu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. 
Pozytywnym bodźcem dla akcji Ciechu byłaby sprzedaż spółki zależnej Zachem. Pozbycie się jej aktywów mogłoby oznaczać kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioprocentowy wzrost wartości firmy.


PKO BP
Największy polski bank nie miał rewelacyjnych wyników za pierwszy kwartał tego roku. Zauważalny był przede wszystkim wzrost kosztów działalności oraz spadek dochodów z tytułu prowizji. Różnice pomiędzy optymistycznymi prognozami a faktycznymi wynikami były jednak niewielkie.

Wyniki banku dobrze natomiast wypadły na tle konkurencji. Papiery PKO BP są notowane przy atrakcyjnym wskaźniku ceny do zysku na poziomie 10 punktów. Spółka wypada około 20 procent lepiej niż Pekao SA.

Źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

---