Jesteś tutaj: Home » Kultura » Literatura » Jedyna i wspaniała - Nora Roberts 

Jedyna i wspaniała - Nora Roberts

 

 

"Jedyna i wspaniała"
Nora Roberts
Wydawca: Prószyński i S-ka
Okładka: miękka
Wydanie pierwsze: 2013
Liczba stron: 384

 

 

 

 Nie bez powodu Norę Roberts okrzyknięto królową romansów. "Jedyna i wspaniała" to trzecia część trylogii o braciach Montgomery, których łączy nie tylko nazwisko, ale także wspólna praca, miłość do matki, sentyment do rodzinnego miasteczka oraz zamiłowanie do silnych i samodzielnych kobiet. Nie martw się, jeśli nie znasz poprzednich dwóch tomów - autorka w inteligentny sposób nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń, tak więc szybko zorientujesz się, o co chodzi i z zapartych tchem będziesz śledzić dalsze losy bohaterów.

Pierwszy tom trylogii zatytułowany "Teraz i na zawsze" poświęcony był Beckettowi, z kolei drugi - Owenowi ("Ostatni narzeczony"). Tym razem mamy okazję poznać bliżej Rydera, najstarszego i najbardziej zagadkowego z braci. Szorstki i oschły w obejściu, zawsze mówiący to, co myśli, nie jest duszą towarzystwa, a mimo to zniewala i oczarowuje kobiety, które spotyka na swojej drodze. Lubi je i szanuje, ale nigdy nie angażuje się na poważnie w żadną relację. Wyjątek stanowi Hope Beaumont, menedżerka Hotelu Boonsboro, która budzi w Ryderze uczucia, jakich nigdy wcześniej nie doświadczył. Przeszkadza mu to, że Hope jest idealna we wszystkim, co robi i nie bierze pod uwagę ani przyjaźni z nią, ani tym bardziej żadnego związku. Jednak już sam widok dziewczyny sprawia, że dzieje się z nim coś dziwnego, coś, czego z początku nie rozumie.

Po jakimś czasie Ryder zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż Hope nie jest tak idealna, jak wcześniej sądził, to jednak jest dla niego doskonałą partnerką, taką, przy której się świetnie czuje i za którą tęskni, gdy nie ma jej w pobliżu. Wielkomiejska przeszłość menadżerki hotelu staje się przyczyną problemów, do których Ryder ma zupełnie inne podejście niż Hope...Miłosne dylematy, braterska miłość, rodzinny hotel, a do tego tajemniczy duch, który wtrąca się w życie bohaterów, sprawiają, że czytelnik odrywa się od własnych problemów i na kilka godzin zatapia w spokojnym i nieco sennym świecie miasteczka Boonsboro.

Różnice zdań, odmienne punkty widzenia, pozorne niedopasowanie, najzwyklejsze pod słońcem marzenia, ale i oczekiwania niezgodne z rzeczywistością oraz zgoda na to, co przynosi życie, czynią z powieści niezwykle ciekawą lekturę. Mimo że książka napisana jest w bardzo lekki i przystępny sposób, to autorka porusza w niej ważne dla każdego z nas tematy - miłość, wierność i przyjaźń, trafiając do serc czytelników już na pierwszych stronach powieści. W przerwach pomiędzy śmiechem a chwilami uniesienia Nora Roberts zmusza do zadumy i refleksji nie tylko nad siłą miłości, ale także znaczeniem lojalności i rolą przyjaźni.

Warto pamiętać po przeczytaniu książki, że jeśli ktoś kogoś kocha, to go nie zmienia..."Jedyna i wspaniała" to pozycja idealna dla kobiet w każdym wieku, zwłaszcza po ciężkim dniu lub w upalne i leniwe letnie popołudnie.

Marta Milczewska

---