Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Zdrowie » Lecznicza bazylia - leki z naturalnej apteki 

Lecznicza bazylia - leki z naturalnej apteki

Właściwości lecznicze bazylii

Na jakie dolegliwości pomaga bazylia?

Lecznicza bazylia

Bazylia to jedno z najbardziej popularnych ziół stosowanych w kuchni – dzięki niemu przyrządzane dania uzyskują niepowtarzalny, charakterystyczny smak. Być może używasz jej na co dzień do różnych potraw, sosów, sałatek i surówek nie wiedząc nawet, że roślina ta posiada wiele cennych właściwości leczniczych.

Tekst: Marta Milczewska

 

Lista właściwości leczniczych bazylii jest długa – działa m.in. antybakteryjnie, rozkurczowo, i moczopędnie, a poza tym przeciwropnie, przeciwgrzybiczno, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Ma również działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe; pobudza ośrodek oddechowy, krążenie krwi oraz wydzielanie soków trawiennych poprawiając trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Rozgrzewa, przyśpiesza regenerację skóry, wspomaga wytwarzanie żółci, a także reguluje wypróżnienia.

Bazylia działa głównie na układ trawienny oraz nerwowy; posiada właściwości uspokajające – doskonale sprawdza się w sytuacjach silnego, długotrwałego stresu, niepokoju, pobudliwości nerwowej i zmęczenia, a nawet depresji czy bezsenności. Herbatka z bazylii łagodzi wzdęcia, skurcze żołądkowe i kolkę; przynosi ulgę przy niestrawności, zaparciach i zaburzeniach trawienia. Może być używana w celu zapobiegania lub łagodzenia wymiotów i nudności; pomaga w odrobaczaniu organizmu – eliminuje robaki żyjące w jelitach.

Bazylia jest także świetnym lekarstwem na przeziębienie o działaniu lekko rozgrzewającym. Szybko obniża gorączkę, a w postaci płukanki wspomaga leczenie infekcji gardła. Antybakteryjne właściwości bazylii pozwalają oczyścić górne drogi oddechowe, z kolei zastosowana przy jej użyciu aromaterapia redukuje migreny i bóle zatok.

Silne działanie przeciwzapalne bazylii, podobne do leków stosowanych przy zapaleniu stawów, pozwala zmniejszyć ból nie tylko przy artretyzmie, ale także przy nerwobólach i kontuzjach sportowych. W tym celu należy wcierać w bolące miejsca olejki, maści czy spirytus z bazylią. Sok z liści pomaga łagodzić skutki ukąszenia owadów.

Zioło to ma również zastosowanie w leczeniu epilepsji, migren i kokluszu. Tradycyjnie bazylię stosowano w celu zwiększenia ilości pokarmu u kobiet karmiących.

 

Wskazania do stosowania bazylii:

Stany zapalne nerek i pęcherza moczowego, zapalenie wątroby, żołądka i jelit, niedobór soków żołądkowych, niedokwaśność treści żołądkowej, stany zapalne zatok, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli, kaszel, nieżyt jamy nosowej, biegunka, kolki jelitowe, kolka żołądkowa, kolka żółciowa, kolka nerkowa, zaburzenia krążenia obwodowego i mózgowego, choroba wieńcowa, reumatyzm, rzadkoskurcz, spowolniony oddech, zadyszka, przeziębienie, bakteryjne i wirusowe choroby skóry, zakażenia odbytu i narządów płciowych, stany zapalne uszu, stany zapalne powiek i gałki ocznej, kamica żółciowa.

---