Jesteś tutaj: Home » Kultura » Sztuka » Miasteczko Dobrej Energii. OKUPUJ SZTUKĘ! 

Miasteczko Dobrej Energii. OKUPUJ SZTUKĘ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miasteczko Dobrej Energii. OKUPUJ SZTUKĘ!

Projekt Laboratorium Edukacji Twórczej CSW

niedziela 3 czerwca 2012, godz. 11.00 – 17.00
Park przed CSW Zamek Ujazdowski*

Kuratorzy: Janusz Byszewski i Maria Parczewska
 
uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne

Autorzy działań: 
Anna Bargiel i Cecylia Malik Rezerwat przyrody – miasto
Jacek Bąkowski Linia mojego losu
Grzegorz Borkowski Samoorganizacja – samorealizacja 
Janusz Byszewski Okupuj sztukę!
Monika Drożyńska Wyhaftuj się
Leszek Karczewski, Barbara Kaczorowska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk Daj się okupować!
Małgorzata Niedzielko Słońce w słoikach
Maria Parczewska Układanka
Jarosław Perszko i Paweł Dudko Oddech
Dorota Podlaska Flower Power 
Jadwiga Sawicka Wytwarzanie formy
Agata Tecl i Szymon Kobylarz Światło – zrób to sam

Od lat w pobliżu Zamku Ujazdowskiego powstają miasteczka protestu. Ulice wypełniają namioty, powiewają flagi 
i transparenty, słychać okrzyki, hasła, swoistą muzykę manifestacji. Każdy protest ma własną strukturę, wytwarza swoiste rytuały, język, gramatykę zachowań. Bunt, niezgoda, oburzenie, żądania, eskalacja agresji.  Sytuacje, którymi żywią się i politycy, i media. Zaanektowane przez wojnę słowo "okupuj" – ma jednak i inne konotacje. 
Okupowanie – to po prostu zajmowanie miejsca, wypełnianie; znaczy też: urzędować, używać, zamieszkiwać, pozostawać i obejmować w posiadanie.

Projekt Miasteczko Dobrej Energii, poprzez hasło “okupuj sztukę” wykorzystuje właśnie to odwrotne do potocznego znaczenie - sytuację wykorzystania społecznej przestrzeni do artystycznych, pozytywnych spotkań, wyzwalania dobrych emocji, kreatywności, refleksji i współdziałania.

Miasteczko Dobrej Energii to projekt, którego finał w niedzielę 3 czerwca 2012 r. będzie wyjątkowym wydarzeniem polegającym na rozmieszczeniu w parku wokół CSW artystycznych namiotów jako „działów sztuki” będących zarówno terenem akcji artystycznych, jak i interaktywną ekspozycją obiektów powstałych przy udziale publiczności, pod kierunkiem artystów i animatorów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki współczesnej.

Cele:
– wzmacnianie pozytywnego wizerunku sztuki współczesnej i instytucji kultury wychodzącej z działaniami w przestrzeń społeczną; 
– tworzenie warunków do uczestnictwa w procesie twórczym osób na ogół biernych, w tym środowisk zagrożonych marginalizacją; szansa zmiany wizerunku przestrzeni publicznej zaanektowanej często przez demonstracje siły – na kreatywną, nacechowaną dobrą energią i współdziałaniem.

Projekt obudowany jest ogólnopolskim programem edukacyjnym dla animatorów i pedagogów z terenów o słabym dostępie do kultury.


Projekt realizowany jest przez Fundację Sztuka i Współczesność we współpracy z LET Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

---