Jesteś tutaj: Home » Moda » Moda damska » Moda damska na sezon wiosna-lato 2013 

Moda damska na sezon wiosna-lato 2013

Trendy w modzie damskiej 2013

Zobacz co się teraz nosi

 

Nowy sezon, nowe pomysły i nowe propozycje modowe.  Wiosna-lato 2013 to w modzie wybuchowa mieszanka kontrastujących trendów. Z jednej strony mocne, geometryczne lata 60., połączone z kolorem sezonu – żółtym, z drugiej natomiast równoległe pasy, patchwork i delikatne kwiaty w jasnej, spokojnej oprawie. Gatta inspirowana kolekcjami Chanel, Luis Vuitton, Fendi czy Chloé także w swoich propozycjach stawia na pięć podstawowych tendencji. Jest więc romantycznie, ale radośnie, a momentami ostro i zaskakująco.

Powrót do lat 60.

Moda nadchodzącego sezonu jest bardzo energetyczna – stawia na nogi. Głównym powodem tego nagłego ożywienia są powracające lata 60. – geometryczne, soczyste w kolorach, wyraziste, momentami nawet przerysowane. Warto sobie przypomnieć, jak wyglądała i kreowała się muza Andiego Warhola – Edie Sedgwick – ikona stylu lat 60. Obecnie te modne inspiracje znajdziemy w kolekcjach Louis Vuitton, Chanel czy Chloé. W modzie użytkowej styl ten przejawia się w sukienkach mini, spódnicach w kształcie pudełka, kreacjach w mocnych barwach, jak róż, fiolet czy kobalt. Pojawiają się też delikatniejsze kolory: brzoskwinia, beż, a nawet biel.

Gra w kolory: żółty

Każdy sezon ma swoją barwę. Znaczącym kolorem w odsłonie wiosennej będzie przede wszystkim żółty. Słoneczny, radosny i beztroski. Żółty występuje w całości na muślinowych sukienkach, bo lekkie tkaniny powracają w tym sezonie do mody, jako idealna opozycja dla ciężkich konstrukcji. Stanowi on idealne dopełnienie bieli i czerni – ten klasyczny kontrast jest jednym z mocniejszych tematów sezonu i nie można go pominąć. Żółty jako monochromatyczna całość pojawia się w kolekcji Fendi, a u Luis Vuitton występuje jako geometryczna układanka.

Linie równoległe

Paski, linie, przecięcia, grube kreski i lamówki. Droga do celu jest prosta i bez zakrętów. To kolejny trend, który zdominował wiosenne kolekcje. Równoległe linie pojawiają się na bazie bieli i czerni, na tkaninach o zróżnicowanej grubości. Paski na dobre w sezon wiosenny wpisał Marc Jacobs: jego pokaz otwierała modelka w t-shircie w sześć czarnych, grubych, pionowych kresek. Linie pojawiają się  także w wersji wieczorowej na długich, błyszczących, momentami cekinowych kreacjach. Tym samym motywem zostały uzupełnione stroje casualowe. Dzięki liniom zachowawcze modele nabierają charakteru i modnego kierunku.

Kwiaty w jasnej oprawie

Stałym tematem w modzie są kwiaty. One nigdy się nie nudzą, bo niezmiennie ulegają transformacji i nawet ci, którzy nie byli ich miłośnikami w końcu zmienią zdanie. Po jesienno-zimowej, mrocznej, momentami barokowej odsłonie, przyszedł moment na wyciszenie, łagodność i jasność. Wzory kwiatowe nakładane są na biel, beż oraz szarość. Jasne światło towarzyszy im prawie zawsze, nawet gdy sam motyw jest kolorowy, zwariowany, abstrakcyjny. Na ciężkich tubach z domu mody Chanel znaleźć można folkowe odniesienia prosto z lat 70. Kwiaty stają się nie tylko tkanym wzorem, ale też aplikacją na materiale. Sprawiają wrażenie trójwymiarowych – nie są płaskie, ale „żyją” i poruszają się razem z ciałem.  

Sztuka kontrastu, patchwork

Zestawianie kolorów w geometryczne układanki i uzupełnianie ich wzorem zawsze było ryzykowne. Jednak moda bez ryzyka nie istnieje. Sztywne jedwabie z elementami patchworku, tworzące efekt orgiami pojawiły się w kolekcji Prady. Z kolei dziewczęce i lekkie propozycje, w klimacie „egzotycznego westernu”, zachwycają w kolekcjach Isabel Marant. Patchworkowe pomysły są zatem lekkie i beztroskie, ale też futurystyczne, geometryczne i awangardowe. Kolejny motyw przewodni wiosny, który utrzymuje się od zeszłego sezonu, to sport połączony z tendencją glamour, widoczny m.in. w kolekcjach Victorii Beckham. Patchwork nie jest zatem zbyt skomplikowany i niemożliwy do okiełznania. Trzeba jednak mieć na niego pomysł.

gatta inspirowana kolekcjami Chanel, Luis Vuitton, Fendi czy Chloé

gatta inspirowana kolekcjami Chanel, Luis Vuitton, Fendi czy Chloé

gatta inspirowana kolekcjami Chanel, Luis Vuitton, Fendi czy Chloé

gatta inspirowana kolekcjami Chanel, Luis Vuitton, Fendi czy Chloé

gatta inspirowana kolekcjami Chanel, Luis Vuitton, Fendi czy Chloé

---