Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Zdrowie » Nagietek lekarski – Calllendula officinalis 

Nagietek lekarski – Calllendula officinalis

Właściwości lecznicze nagietka

Na co pomaga kwiat nagirtka?

 

Jest to roślina jednoroczna występująca w rejonie śródziemnomorskim i na Bliskim Wschodzie. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach jako roślina posiadająca właściwości lecznicze.

 

 

 

 

 

Nagietek lekarski – Calllendula officinalis

Działanie

Nagietek działa przeciwzapalnie, grzybobójczo i bakteriobójczo. Ze względu na obecność w nagietku karotenoidów i trójterpenów, powodujących wzrost nabłonka naskórka , przyspieszają gojenie się  ran, nawet w początkowym stadium ran nowotworowych.

 

Stosowanie nagietka doustnie

Nagietek pomaga na błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit, Wywołuje miesiączkę i sprawia, że jest mniej bolesna. Działa ochronnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Przeprowadzono badania na skutek których okazało się, że nagietek działa przeciwwrzodowo i zapobiegawczo przeciwnowotworowo, zwłaszcza w obrębie żołądka i jelit. Nagietek pobudzając czynność wątroby zwiększa ilość wytwarzanej żółci. Podnosi ilość wydalanej wody z organizmu. Ułatwia oczyszczanie organizmu ze zbędnych i szkodliwych substancji. Wykryte w nagietku saponiny trójterpenowe mają działanie podobne do korzenia żeńszenia, aralii mandżurskiej leków stosowanych od wieków na Dalekim Wschodzie.

 

Jak przygotować napar z nagietka?

Jedną łyżkę kwiatów zalać ½ szklanki wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na około 30 minut. Następnie odcedzić i pić trzy razy dziennie godzinę przed posiłkiem. Tak przygotowany napar  pomaga na nieżyty przewodu pokarmowego, na żylaki i blizny a także do płukanek i lewatyw.    

 

Autor tekstu: Irmina Momentowicz

---