Jest to roślina jednoroczna występująca w rejonie śródziemnomorskim i na Bliskim Wschodzie. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach jako roślina posiadająca właściwości lecznicze.
Nagietek lekarski – Calllendula officinalis
Działanie
Nagietek działa przeciwzapalnie, grzybobójczo i bakteriobójczo. Ze względu na obecność w nagietku karotenoidów i trójterpenów, powodujących wzrost nabłonka naskórka , przyspieszają gojenie się ran, nawet w początkowym stadium ran nowotworowych.
Stosowanie nagietka doustnie
Nagietek pomaga na błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit, Wywołuje miesiączkę i sprawia, że jest mniej bolesna. Działa ochronnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Przeprowadzono badania na skutek których okazało się, że nagietek działa przeciwwrzodowo i zapobiegawczo przeciwnowotworowo, zwłaszcza w obrębie żołądka i jelit. Nagietek pobudzając czynność wątroby zwiększa ilość wytwarzanej żółci. Podnosi ilość wydalanej wody z organizmu. Ułatwia oczyszczanie organizmu ze zbędnych i szkodliwych substancji. Wykryte w nagietku saponiny trójterpenowe mają działanie podobne do korzenia żeńszenia, aralii mandżurskiej leków stosowanych od wieków na Dalekim Wschodzie.
Jak przygotować napar z nagietka?
Jedną łyżkę kwiatów zalać ½ szklanki wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na około 30 minut. Następnie odcedzić i pić trzy razy dziennie godzinę przed posiłkiem. Tak przygotowany napar pomaga na nieżyty przewodu pokarmowego, na żylaki i blizny a także do płukanek i lewatyw.
Autor tekstu: Irmina Momentowicz