Jesteś tutaj: Home » Info » Na cztery Łapy » Pinczer - Miniaturowy przyjaciel 

Pinczer - Miniaturowy przyjaciel

Miniaturowy przyjaciel

Marzysz o małym piesku, który nie zajmie w domu zbyt wiele miejsca? A może szukasz pełnego życia towarzysza na czterech krótkich łapach? Możliwe też, że chcesz mieć psa, ale z przerażeniem myślisz o psich chorobach i kolejkach u weterynarza i z tego powodu rezygnujesz z zakupu pupila. A przecież istnieje rozwiązanie… 

Tekst: Marta Milczewska 

 

Pinczer miniaturowy cieszy się ogromną popularnością we Francji, Belgii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a ostatnio również i w Polsce. To najmniejszy przedstawiciel pinczerów krótkowłosych. Jego elegancką budowę podkreśla krótka, gładka sierść w kolorze czarnym z rudymi znaczeniami lub jednolicie rudym.
 

Jest psem bardzo spostrzegawczym, czujnym, skorym do zabaw, ma szybki refleks. Cechuje go odwaga, choć w stosunku do obcych zachowuje ostrożność. Ponieważ jest wrażliwy emocjonalnie, szczególnie mocno reaguje na krzywdę i niesprawiedliwie otrzymaną karę. Z trudem znosi gwałtowne zmiany otoczenia. Jego temperament i czujność sprawiają, że jest doskonałym stróżem – przykłada się do tego obowiązku całym sercem, reagując na każdy podejrzany odgłos. Niektórzy twierdzą, że szczeka częściej niż inne psy, ale jego zachowanie zależy w dużej mierze od tresury i wychowania. Jest inteligentny i szybko się uczy, a zatem tresura nie powinna nastręczać zbyt wielu kłopotów. Trzeba w miarę wcześnie wpoić mu zasady dobrego wychowania i nie pozwalać, aby robił to, na co ma ochotę.
 

Pinczer miniaturowy uwielbia życie rodzinne – chętnie przystosowuje się do codziennego rytmu; akceptuje małe dzieci lub inne zwierzęta domowe. Jego ciekawska natura pcha go do interesowania się wszystkim, co się wokół niego dzieje, aby przypadkiem nie znaleźć się na uboczu ważnych wydarzeń. Lubi wszystkich domowników, ale spośród nich wybiera jedną osobę, którą uznaje za swojego właściciela i jest jej bezgranicznie wierny i oddany. Czasem bywa zaborczy i zazdrosny, a zmiana właściciela to dla niego ogromny stres. Nie można zapominać i lekceważyć jego potrzeb – bez spacerów i zabaw z piłeczką pozbawiony ruchu i kontaktów z otoczeniem może stać się nerwowy i strachliwy.
 

Psy tej rasy są bardzo silne i odporne, rzadko chorują i nie zapadają na choroby dziedziczne – na ogół wizyty u weterynarza wymagane są tylko z powodu rutynowych szczepień. Te małe pieski dbają o własną higienę i nie wymagają nadmiernej pielęgnacji (wystarczy szczotkowanie 1-2 razy w miesiącu i przycięcie pazurów kilka razy w roku). Na wygląd sierści wpływa dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Zęby pinczerów mają skłonność do osadzania się kamienia nazębnego, dlatego też należy zwracać uwagę na ich czystość.
 

To żywiołowe i śmiałe zwierzę jest doskonałym towarzyszem dla osób w każdym wieku, zarówno domatorów, jak i sportowców. Ma silny, zdecydowany charakter i nie należy traktować go jako maskotki.

 

Krótki opis rasy:

Rasa miniaturowa, powstała na bazie psów rasy pinczer krótkowłosy średni. Po raz pierwszy oficjalnie zarejestrowano ją w Niemczech w 1895 r. Ostateczny wzorzec rasy zatwierdzono w 2000 r. i zaliczono do grupy pinczery, sznaucery, psy molosowate i szwajcarskie psy pasterskie. Pinczer miniaturowy uchodzi za psa dobrze zbudowanego, nie ma w sobie żadnych cech karłowatości. Jego grzbiet jest silny, podobnie jak i lędźwie, krótki i zwarty. Szata krótka, raczej twarda, gładko przylegająca, bez podszerstka Wysokość w kłębie: psy i suki – 25-30 cm; masa ciała: psy i suki – od 4 do 6 kg. Średnia długość życia pinczera miniaturowego wynosi 13-15 lat.

---