Jesteś tutaj: Home » Dla dzieci » O dzieciach, dla dzieci » Przewodnik po stylowych prezentach dla dzieci 

Przewodnik po stylowych prezentach dla dzieci

6 grudnia – Mikołajki są pierwszym prezentowym sygnałem przed zbliżającym się najważniejszym w roku świętem, jakim jest Boże Narodzenie.

Czy ktoś z nas jest w stanie wyobrazić sobie święta bez Mikołaja? Chyba nie. Ten radosny starszy pan w czerwonym stroju wprowadza do naszych domów magię obdarowując wszystkich prezentami. Oczywiście my – dorośli pomagamy mu w tym zadaniu, ale dzieci mają jeszcze dużo czasu by się o tym przekonać. Tak, więc starając się stanąć na wysokości zadania gorączkowo rozglądamy się w poszukiwaniu odpowiednich upominków, a sprzedawcy prześcigają się w propozycjach „perfekcyjnych prezentów”. To taka doroczna, przedświąteczna gra. Postanowiliśmy ułatwić sprawę. Stworzyliśmy przewodnik po najlepszych mikołajkowych prezentach, które z pewnością uszczęśliwią każde dziecko, a nam pomogą odnaleźć się w tym gąszczu propozycji.

Parę słów z historii Mikołaja

Mikołajki to święto dawania prezentów. Rzadko mówi się o tym, dlaczego. Może, dlatego że jest to dzień śmierci św. Mikołaja. Mówi się, że święty Mikołaj urodzony w Licji w Azji Mniejszej około 280r. był cudotwórcą. Od dziecka odznaczał się pobożnością i w efekcie został prezbitrem. Był odważny, sprawiedliwy i skromny. Podobno uratował od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich, a od głodu całe miasto. Kiedy miał 20 lat zmarli jego rodzice. Otrzymany spadek przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda prezenty rozdawał anonimowo. Stąd też wziął się zwyczaj podkładania upominków pod poduszkę lub do dużej wełnianej skarpety. Zmarł 6 grudnia około roku 345. Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami: Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania).

Zabawa twórcza na wysokim poziomie

Mikołajki już za kilka dni, dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom rodziców i przejąć rolę przewodnika po zabawkach. Mamy kilka godnych uwagi pomysłów na bardziej praktyczne prezenty, do których dzieci z pewnością będą wracały. Prosimy nie sugerować się kolejnością, ponieważ jest przypadkowa – uważamy, że wszystkie z tych propozycji zasługują na miano „praktycznych i przynoszących radość prezentów”.

Praktyczne prezenty

Każdy mały artysta może rozwijać swój talent pod okiem profesjonalistów. Propozycją numer jeden są zestawy plastyczne francuskiej firmy Djeco. Bardzo eleganckie zestawy zostały przygotowane imiennie przez artystów. Wykorzystane ciekawe rozwiązania techniczne prowadzą dziecko przez krainę tworzenia zapewniając niezwykły efekt końcowy każdego dzieła. Starsze dzieci mają do dyspozycji zawarte w kompletach flamastry, nici, cekiny, farby albo stemple i tusze. Ambitne propozycje – od inspiracji obrazami Gustava Klimta, poprzez mangę, tworzenie masek różnych kultur aż po projektowanie mody – zachwycą z pewnością nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Co to jest? Małe, magiczne i praktyczne. To pozytywki, które są naszą  kolejną propozycją. Te przedmioty kryją w sobie kilka niespodzianek, ponieważ oprócz tego, że są elementem dekoracyjnym – ładnie wyglądają, i mają w sobie magię, bo grają, to na dodatek można w nich również chować wszelkiego rodzaju skarby – spinki, gumki, mleczne zęby itp. Pozytywki nie są już tylko dla dziewczynek, teraz nawet chłopcy mogą się nimi cieszyć, bo zaprojektowano takie, które im się na pewno spodobają.

Jak wiadomo, Mikołajkowe prezenty wkładamy do skarpety lub kładziemy pod poduszkę… a może pod poduszkę wyjątkową? Poduszka może być nie tylko praktyczna, ale również fantastyczna – np. zabawka w kształcie ciężarówki – super auto, do którego można się przytulic i zasnąć, albo biedronka, na której można siedzieć czy magiczna zebra, do której można włożyć piżamkę. Takie poduszki z pewnością będą ładną dekoracją, zapewnią dobrą zabawę i kolorowe sny.

Wszyscy wiemy, że puzzle rozwija wyobraźnię i są zajęciem niezwykle wciągającym. To kolejny pewniak wśród trafionych prezentów – mamy, więc 3 propozycje przeznaczone dla trzech różnych przedziałów wiekowych. Przepełnione kolorami i zwierzętami magiczne drzewo rozjaśni nie tylko głowy, ale również pokoje dzieci w wieku 5+, ponieważ można je oprawić i powiesić na ścianie. Pociechy od 2 roku życia mogą otrzymać bardzo praktyczne puzzle w wersji duo. Proste obrazki łączone na zasadzie przeciwieństw (np. dzień i noc) są świetną pomocą podczas nauki języków obcych. Natomiast najmłodsze dzieci zatopią się w świat fantazji dzięki drewnianemu dwustronnemu puzzle – z motywem drzewa lub chatki królika. Dzięki trzem warstwom, gdzie elementy stopniowo odsłaniają nowe szczegóły układanki, maluszki będą mogły z radością odkrywać wciąż nowe niespodzianki.

Święta to magia – bycie z bliskimi, refleksja i prezenty. Wizyty w Centrum handlowym przed świętami bywają bardzo męczące – tłumy ludzi przeciskające się wśród plastikowych dekoracji i wystawionego przez sprzedawców na tę okoliczność towaru, a do tego natarczywe kolędy… To wszystko sprawia, że charakter świąt zmienia się z duchowego w komercyjny. A przecież nie chodzi o to żeby kupić coś, ot tak po prostu – żeby był prezent. Św. Mikołaj szerzył postawę głęboko duchową. W myśl zasad przyświecających jego życiu idealny prezent to przekazany od serca, który długo przynosi radość i dającemu, i obdarowanemu. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik okazał się przydatny w kwestii Mikołajek i stał się inspiracją do planowania gwiazdkowych zakupów – do kupowania przedmiotów praktycznych, użytecznych i cieszenia się czasem spędzonym wspólnie z rodziną.

---