Jesteś tutaj: Home » Kultura » Muzyka » Sigur Rós wystąpi 25 czerwca 2013 w Warszawie 

Sigur Rós wystąpi 25 czerwca 2013 w Warszawie

25 czerwca 2013 w warszawskim Amfiteatrze w Parku Sowińskiego wystąpi najważniejszy islandzki zespół w historii muzyki – Sigur Rós.


 
W tym roku Sigur Rós stali się pełnoletni i niejako na urodziny wydali swój szósty album „Valtari”. Fani również mieli co świętować - premiera „Valtari” zakończyła prawie czteroletni okres studyjnego milczenia zespołu. Wraz z premierą albumu zespół ruszył w trasę koncertową, która potrwa aż do przyszłego roku, a jednym z jej przystanków będzie warszawski Amfiteatr w Parku Sowińskiego.
 

Sigur Rós powstali w 1994 roku w Rejkiaviku i pewnie nigdy nie zakładali, że ich muzyka dotrze do każdego miejsca na ziemi, stanie się niezwykle rozpoznawalna i znajdzie wielu naśladowców. To zasługa nie tylko niezwykłych post-rockowych kompozycji, opartych często na muzyce eksperymentalnej lub tematach znanych z nagrań minimalistów, ale także charakterystyczny falset Jonsiego, czy wreszcie widowiskowe koncerty.

Sigur Rós wystąpi 25 czerwca 2012 w Warszawie

 

Debiutancki album „Von” ukazał się na ich rodzimej Islandii w 1997 roku i sprzedał się w liczbie zaledwie trzystu egzemplarzy. Nawet jak na warunki tej wsypy, wynik nie był oszałamiający. Poprawił się zdecydowanie kilka lat później, na fali międzynarodowego sukcesu zespołu i wydania albumu na całym świecie. Prawdziwy sukces przyszedł w 1999 roku wraz z wydaniem „Ágætis byrjun”. To płyta uważana za opus-magnum Sigur Rós, album do którego wracają na wszystkich koncertach. Ciężko wymienić wszystkie czynniki, które spowodowały sukces grupy akurat w tym momencie, ale na pewno należy wskazać te najważniejsze: ogólne zainteresowanie muzyką z Islandii i samą wyspą, poruszający teledysk do nagrania „Svefn-e-englar”, egzotyka języka czy wreszcie struktura utworów, idąca pod prąd standardom radiowo-telewizyjnym dyktowanym pod koniec ubiegłego stulecia. To także czas rodzącego się Internetu i jego roli w promowaniu muzyki. Świat zmniejszony do rozmiarów strony w przeglądarce też zrobił swoje.  

 

Sigur Rós zaproszeni do współpracy przez Radiohead i z sukcesem „Ágætis byrjun” mieli prawo czuć się gwiazdami. Jednak perspektywa małej wyspy na północnym Atlantyku nie pozwala stracić dystansu do siebie i swoich dokonań. Zespół skupił się na pracy, a jej efektem był wydany w 2002 roku album „( )”. Ta płyta ugruntowała pozycję formacji jako jednego z najciekawszych współczesnych zespołów, eksperymentujących i jednocześnie osiągających sukces komercyjny. Festiwale i wielkie sale koncertowe stały się naturalnym miejscem promocji tego wydawnictwa. W Polsce zagrali po raz pierwszy właśnie na festiwalu. Gdyński Open’er zaprosił ich latem 2006 roku, w czasie trasy koncertowej zorganizowanej po wydaniu albumu „Takk...”. Utwory z „Takk…” nabrały nieco bardziej przystępnej formy, co przełożyło się na popularność płyty w stacjach radiowych. Muzyka zespołu nadal była chętnie wykorzystywana w filmach i serialach, co przez lata pozwalało dotrzeć im do nowych słuchaczy. Wydany w 2008 roku „Með suð í eyrum við spilum endalaust” jawi się jako najbardziej przebojowy w dziejach zespołu, nie tylko za sprawą krótkich i bardzo nośnych kompozycji, ale także dzięki językowi angielskiemu, który po raz pierwszy towarzyszy muzyce Sigur Rós. Po tym albumie zespół zrobił dłuższą przerwę, którą muzycy wykorzystali na realizację własnych projektów. 

 
W listopadzie ubiegłego roku ukazało się pierwsze koncertowe DVD grupy zatytułowane „Inni”. Jak się okazało, był to początek serii informacji z obozu Sigur Rós. W lutym podano daty pierwszych koncertów, a miesiąc później potwierdzono datę premiery oraz tytuł nowego album. „Valtari” ukazało się 23 maja tego roku i zostało wsparte niecodzienną inicjatywą zatytułowaną „Valtari Mystery Film Experiment”. Kilkunastu reżyserów otrzymało dokładnie ten sam budżet, za który miało zrealizować filmy muzyczne w oparciu o nagrania z albumu. Dotychczas pojawiło się 14 obrazów.
 

Choć we wstępie tego tekstu napisaliśmy o trasie promującej „Valtari”, nie jest wykluczone, że jej charakter zmieni się za kilka miesięcy. Na początku listopada pojawiła się potwierdzona przez zespół informacja, o nagrywaniu nowego albumu, który miałby ukazać się w 2013 roku. Kilka tygodni temu muzycy zagrali nawet jedną nową kompozycję na islandzkim festiwalu. Ile premierowych utworów usłyszymy 25 czerwca w Warszawie i czy Sigur Rós pojawią się z świeżą płytą? Te pytania pozostają na razie bez odpowiedzi…

Sigur Rós wystąpi 25 czerwca 2012 w Warszawie

---