Jesteś tutaj: Home » Kultura » Na ekranie » Studia Munka – animacje w Solcu 

Studia Munka – animacje w Solcu

„Jesienne Spotkania” Studia Munka – animacje w Solcu


We wtorek 20.11 o godzinie 19.00 w Solcu na warszawskim Powiślu kolejna odsłona „Jesiennych Spotkań” – tym razem wieczór z animacjami: „Dróżnik”, „Distance” i „Rondo”. Wstęp wolny.

 


Wtorkowy wieczór w Solcu (Solec 44) upłynie pod znakiem programu „Młoda animacja”, w ramach którego w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich powstały obrazy Piotra Szczepanowicza, Marcina Wojciechowskiego i Artura Kordasa.


Dróżnik, reż. Piotr Szczepanowicz/fot. Studio Munka


Wszystkie trzy animacje skupiają się na problematyce kondycji człowieka we współczesnym świecie, a każda z nich zamyka te rozważania w krótkiej formie.  „Dróżnik” w reżyserii Piotra Szczepanowicza, obraz otwierający projekcję, jest kameralnym filmem skupionym na człowieku i niewielkim otaczającym go świecie. Jedyną rozrywką samotnego dróżnika ze stacji, na której nie zatrzymują się pociągi, jest gra na trąbce…

 
Distance, reż. Marcin Wojciechowski/fot. Studio Munka


Kolejna animacja „Distance” w reżyserii Marcina Wojciechowskiego to próba graficznej transpozycji stanów psychiki, zachowań i napięć towarzyszących codziennym próbom komunikacji werbalnej pomiędzy dwojgiem ludzi. Rodzaj rozmowy, w której słowa są zastępowane graficznymi ekwiwalentami artykułowanymi przez rozmówców, przyjmującymi postać typograficznych elementów unoszących się w przestrzeni pomiędzy postaciami bohaterów. Oddane graficznie sprzężenia, tarcia, kolizje ukazują fundamentalny mankament codziennej egzystencji - nieumiejętność komunikacji.

 


Rondo, reż. Artur Kordas/fot. Studio Munka


Bohaterem filmu Artura Kordasa „Rondo” jest człowiek, który budząc się o poranku na pustyni rozpoczyna wędrówkę znaną sobie drogą. Kiedy słońce chowa się za horyzontem, ostatkiem sił trafia w końcu do miejsca, które wydaje się być jego domem...


Po projekcji zapraszamy do rozmowy z autorami prezentowanych animacji, którą poprowadzi Anna Serdiukow. Na zakończenie wieczoru Studio Munka przygotowało konkurs, w którym do wygrania będą egzemplarze DVD „Polskie Debiuty 2012”.

„Jesienne Spotkania z Polskimi Debiutami” to cykl wydarzeń promujących najnowsze krótkometrażowe filmy ze Studia Munka działająceprzy SFP, które złożyły się na wydawnictwo DVD „Polskie Debiuty 2012”. „Jesienne Spotkania”, podczas których można nie tylko obejrzeć filmy w niezobowiązujących przestrzeniach klubokawiarni, ale także porozmawiać z ich twórcami, trwają przez cały listopad, start zawsze o 19:00, WSTĘP WOLNY.

Kolejne „Jesienne Spotkania”:

27.11 – Powiększenie – wieczór z fabułami:
„Koleżanki” – reż. Sylwester Jakimow – 32’59"
„Offline” – reż. Jan P. Matuszyński – 27’
28.11 – Klubokawiarnia Towarzyska – wieczór komediowy:
„Chomik” – reż. Bartek Ignaciuk – 30’22"
„Basia z Podlasia” – reż. Aleksander Dembski – 27’08"
29.11 – Wrzenie Świata – wieczór z dokumentami:
„Gwizdek” – reż. Grzegorz Zariczny – 16’20"
„Księżniczka i mur” – reż. Małgorzata Kozera – 14’02"

---