Jesteś tutaj: Home » Kultura » Publicystyka » Świat i jego ludzie - Nikola Tesla 

Świat i jego ludzie - Nikola Tesla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikola Tesla postać nieziemska , magiczna, pozaczasowa. Geniusz i dziwak, człowiek ze wszech miar niezwykły, wciąż uruchamia naszą wyobraźnię wnosząc do niej niepokój lęku przed opanowującymi człowieka demonami. Niejednoznaczność tej postaci wzmaga nasz głód wiedzy na jego temat, niemożliwy do zaspokojenia gdyż zatarty legendami, czasem i ekscentrycznością graniczącą z obłędem. Kiedy zestawiamy ilość pozostawionych po Tesli patentów z opowieściami o nim samym, nie potrafimy jednoznacznie ocenić jego człowieczeństwa. Zdumiewa nas ta postać i dezorientuje. Oczekujemy od wielkich intelektów że będą postępowały na miarę swoich talentów, że będą godnymi reprezentantami wyobrażonego przez nas dumnego humanizmu, tymczasem oni często tworzą wobec swojego życia wzory tak samo trudne do zrozumienia jak ich wynalazcze wizje. Często w swoim osamotnieniu, w swojej wieży z kości słoniowej nie potrafią odnaleźć ścieżki do reszty społeczeństwa i nie mogą się z nim porozumieć. Jeśli ktoś był tego dowodnym przykładem to na pewno Nikola Tesla.

TESLA NIKOLA (1856-1943), wynalazca w dziedzinie elektryczności. Urodzony w Jugosławii. Tesla był synem chorwackiego popa. Już w dzieciństwie fascynowała go technika. Podobno swój pierwszy wynalazek, koło wodne bez łopatek, zbudował w wieku pięciu lat. Kształcił się na Politechnice w Grazu i na Uniwersytecie Praskim.  Pracował jako inżynier w Telefonii w Pradze i Paryżu. Wymyślił nowy rodzaj silnika nie posiadający komutatora, w które są zaopatrzone silniki na prąd stały, ale działający na zasadzie wirującego pola magnetycznego wytwarzanego przez wielofazowe prądy zmienne. Skonstruował jego prototyp. W Europie nie znalazł nikogo, kto by się tym zainteresował. Wyemigrował do USA (1884). Współpracował przez pewien okres, niezbyt szczęśliwie z Tomaszem Edisonem (który go wykorzystał i oszukał). W czasie studiów zainteresował się elektrycznością. Zaprojektował silnik elektryczny na prąd zmienny, ale konstrukcja ta początkowa nikogo nie zajmowała, bo w powszechnym użyciu był prąd stały. Tesla doszedł do wniosku, że musi przekonać do użycia prądu zmiennego najwybitniejszego specjalistę w dziedzinie praktycznego wykorzystania elektryczności, Thomasa Alvę Edisona, zwolennika prądu stałego. Jego firma zelektryfikowała w tym systemie Nowy Jork, dlatego Edison nie miał zamiaru go zmieniać, chociaż wiedział, że był on skomplikowany i niebezpieczny w użyciu. W 1884 roku Tesla wyruszył do Stanów Zjednoczonych, które w tym okresie zyskiwały coraz większe znaczenie na światowej mapie techniki. To tutaj Samuel Morse wynalazł telegraf, Graham Bell telefon, a Thomas Edison fonograf i żarówkę

Założył własne laboratorium i otrzymał patenty na silnik wielofazowy, dynama, transformatory do kompletnego systemu prądy zmiennego. Zawarł układ z Georgem Westinghousem, który za 1 milion dolarów kupił od niego "wielofazowe" patenty oraz zobowiązał się dopłacenia tantiem. Wraz z Westinghouse?m rozpoczął batalię przeciwko Edisonowi, mającą na celu przekonanie opinii publicznej o skuteczności i bezpieczeństwie prądu zmiennego w odniesieniu do prądu stałego. Osiągnęli sukces uzyskując akceptację prądu zmiennego na całym świecie. Również wraz z Westinghousem oświetlił tereny światowych Targów w Chicago, wybudował elektrownię wodną na wodospadzie Niagara i zainstalował system prądu zmiennego w kopalniach srebra w Colorado i innych przemysłach. Na przełomie stuleci uzyskał sławę porównywalną do Edisona gdyż media promowały go wraz ze wzrostem przemysłu elektro energetycznego. Eksperymentując niezależnie w swoim laboratorium na Manhattanie rozwinął i opatentował urządzenia elektryczne oparte o lepsze możliwości wysokonapięciowych prądów wysokiej częstotliwości: cewkę indukcyjną zwaną od jego nazwiska cewką Tesli, radio - chociaż za twórcę pierwszego odbiornika radiowego uznaje się Guglielmo Marconiego (za co dostał Nobla), to nie ulega wątpliwości, że bez pomysłów i urządzeń Tesli Włoch nigdy by tego nie dokonał. Serb pozwał Marconiego, żądając natychmiastowego wycofania się z opatentowania radia. Proces ciągną się latami i doprowadził Teslę do bankructwa i śmierci. Ponurą puentę tej historii dopisało życie - sąd najwyższy w Stanach Zjednoczonych przyznał Tesli rację. Tyle że werdykt ogłoszono po śmierci wynalazcy. Oświetlenie wysokiej częstotliwości, promienie X, elektroterapię. 

Poniósł straty w wyniku pożaru laboratorium. Odbudował je i kontynuował prace. Przeniósł laboratorium do Colorado Springs na około jeden rok (1899). Wybudował olbrzymi nadajnik wzmacniający . Eksperymentował z bezprzewodową energia, radiem, rezonansem ziemskim. Wywoływał i badał błyskawice.  Wrócił do Nowego Yorku. Z poparciem finansisty J.P. Morgana promował światowy system radiowo - nadawczy z wykorzystaniem nadajników wzmacniających. Wybudował olbrzymią wieżę dla takiego nadajnika wzmacniającego w Wardencliff na Long Island jako pierwszą wieżę światowego systemu transmisji. Otrzymał od Morgana wystarczająco dużo funduszy by doprowadzić wieżę prawie do ukończenia, gdy fundusze odcięto i projekt upadł. Kontynuował działalność wynalazczą do lat dwudziestych ale napływ patentów był skromny w porównaniu z wcześniejszym potokiem, który liczył jakieś 700 patentów na całym świecie. Wynalazki z dziedziny wysokiej częstotliwości zostały zignorowane przez współczesną technologię podobnie turbina talerzowa, odbiornik darmowej energii jak i inne wynalazki. Izolowany przez media za wyjątkiem konferencji prasowej z okazji urodzin. W ich trakcie przewidział mikrofale, TV, silnik na promienie kosmiczne, komunikowanie międzyplanetarne i urządzenia oparte o interferencję fal, nazywane odtąd Tesla howitzer (Haubica Tesli)i Tesla shield (Tarcza Tesli). W 1930 zaangażował się projekt bezprzewodowej elektrownii w Quebec. Ostatni raz pojawił się na spotkaniu z mediami w 1940 roku. Zmarł spokojnie w wieku 87 lat w pokoju hotelowym w Nowym Yorku bez szczególnie widocznej przyczyny śmierci. Osobiste papiery, wraz z bogatymi notatkami laboratoryjnymi, skonfiskowane przez rząd USA, pojawiły się nagle wiele lat później w Muzeum Tesli w Belgradzie, w Jugosławii (dzisiaj Serbii). Z notatek tych Muzeum opublikowało jedynie fragment, zapiski z Colorado Springs .

 

Legenda Tesli powstawała w oparciu nie tylko o jego niesamowite eksperymenty ale także w oparciu o niezwykłe zachowanie i obsesje jakie dręczyły tego genialnego człowieka

Kiedy młody, ale owiany już wielką sławą uczony, przybyły do Colorado Springs z Nowego Jorku obserwowano z niepokojem ponad dachem budynku, w którym mieściło się tajemnicze sanktuarium nauki, niczym gigantyczna antena radiowa wznosi się wielka, pionowa miedziana rura o długości ponad 60 metrów!

Z rury tej zaczęły się najpierw wydobywać iskry wyładowań elektrycznych. Były to małe błyskawice o długości ponad 2 metrów!  Trzaski wyładowań i huk dochodzący z ładowanych i rozładowywanych kondensatorów olejowych nasilały się. Iskry bijące w niebo stawały się coraz dłuższe, teraz już w pełni zasługując na miano błyskawic. Oniemiali z przerażenia mieszkańcy Colorado Springs w osłupieniu patrzyli na widowisko. Wyładowania stawały się coraz potężniejsze. Osiemdziesiąt stóp, sto, sto dwadzieścia, błyskawice bijące w niebo osiągnęły długość ponad 40 metrów! Trzaski wyładowań przerodziły się w grzmoty, które było słychać w promieniu ponad 40 kilometrów. Nagle ziemia zaczęła drżeć, tak jakby zbliżało się trzęsienie ziemi. I nagle wszystko ucichło. Przeciążone generatory elektrowni Colorado Springs uległy całkowitemu zniszczeniu i doświadczenie zostało przerwane. W takiej atmosferze powstaje legenda Tesli.

- postrzegany był jako dziwak. Miał obsesję na punkcie liczby 3. Do każdego posiłku zużywał trzy serwetki, którymi wycierał sztućce oraz naczynia. Każdy budynek do którego miał wejść wcześniej obchodził trzy razy, mieszkał w pokoju hotelowym, którego numer był podzielny przez trzy,

- nie związał się nigdy z żadną kobietą, ponieważ nie znosił biżuterii, zapachu perfum, dotyku włosów. Nie odpowiadał mu nawet uścisk ręki. niemal codziennie zmieniał rękawiczki i - jeśli wierzyć plotkom - całe życie przeżył w celibacie.

- zawsze starał się robić wszystko do końca. Przykładowo musiał przeczytać wszystkie książki danego autora.

- i podobno miewał wizje - na swoje pomysły wpadał podczas dziwnych iluminacji. Dzisiejsi psychologowie twierdzą, że prawdopodobnie Tesla cierpiał na zjawisko zwane synestezją – jego mózg odbierał rzeczywistość kilkoma zmysłami równocześnie, stąd mogły brać się np. jego wizje błyskawic, których nikt poza nim nie widział. 

- według niektórych ludzi miał uczestniczyć w "eksperymencie filadelfijskim", który polegał na otoczeniu statku silnym polem elektromagnetycznym. Eksperyment obrósł takimi legandami, że mówi się, iż statek zniknął i pojawił się kilkaset metrów dalej a ludzie znajdujący się na nim mogli przenosić się w czasie. Nie wiadomo nawet czy eksperyment sie zdarzył, a co dopiero mówić tu o obecności Tesli.

- plotki mówią  o samochodzie napędzanym prądem czerpanym z otoczenia (miał pędzić ponad 60 mil na godzinę) oraz o tajemniczej broni masowego rażenia zwanej „promieniem śmierci”. Podobno Tesla testował ją w tajdze Tunguskiej w chwili, gdy spadł tam meteoryt. Do dziś są tacy, którzy twierdzą, że żadnego meteorytu nie było tylko zadziałała broń. Wiarę w istnienie tych wynalazków podtrzymuje opowieść, jakoby to natychmiast po śmierci Tesli do jego pokoju wkroczyli agenci FBI i skonfiskowali wszystkie notatki.

- widywano starego wynalazcę o świcie w Central Parku i w Parku Bryanta, jak rozmawiał z gołębiami. Wieczorami ptaki przylatywały na wysokie piętro hotelu New Yorker, bo Tesla zawsze wynajmował pokoje z widokiem na niebo, by widzieć burze nad Manhattanem. "Był wśród nich jeden, piękny. Samica. Kochałem ją jak mężczyzna kocha kobietę, a ona kochała mnie - opowiadał. - Pewnej nocy gołębica wleciała przez okno i usiadła na biurku. Zrozumiałem, że chce mi powiedzieć - że umiera. I wtedy z jej oczu dobiegło mnie światło. Było oślepiające, bardziej intensywne niż blask najpotężniejszych lamp z mojego laboratorium". Kiedy umarła, coś odeszło z mojego życia. Aż do tamtej chwili miałem pewność, że ukończę każdy, nawet najambitniejszy projekt, ale kiedy to coś odeszło, wiedziałem, że praca mojego życia już jest zakończona ".

- planował, że przeżyje sto pięćdziesiąt lat. Gdyby tak się stało, umarłby nie w 1943 r., ale w 2006 r. Pogrążyłby nasz świat w żałobie, ale byłaby to - w jego mniemaniu - kraina wspaniała, zamieszkana przez podobne do społeczności pszczół narody, które ponad rywalizację przedkładają harmonijną współpracę. Tesla wierzył bowiem, że dzięki jego urządzeniom ludzie okiełznają Naturę, zapewniając sobie powszechny i bezpłatny dostęp do wiedzy i energii. Oraz że nie będzie wojen.

- Tesla już od wczesnego dzieciństwa podróżował w czasie i przestrzeni. Za sprawą niezwykłej przypadłości śnił na jawie - odwiedzając fantastyczne miasta oraz kraje. W wydanym przez czasopismo "Electrical Experimenter" autobiograficznym cyklu wspomnień "My Inventions" (1919 r.) pisał: "Żyłem tam, spotykałem ludzi, nawiązywałem przyjaźnie oraz znajomości i, co wydać się może niewiarygodne, były mi one równie drogie jak te z normalnego życia, z podróży przywoził niezliczone projekty, które opracowywał w najdrobniejszych wręcz detalach we własnej wyobraźni i których zwykle nie przenosił na papier, ponieważ nie było już takiej potrzeby (poza tym nie znosił rysować, a jeśli już musiał, kreślił schematy małe jak znaczki pocztowe). "Nadawanie realnego kształtu surowej idei, jak to się zwykle czyni, nie jest, jak utrzymuję, niczym więcej niż stratą energii, pieniędzy i czasu" - twierdził.

- wyostrzone do możliwości granic zmysły były źródłem udręki: dźwięk dorożki wprawiał jego ciało w drżenie, gwizdek przejeżdżającej w oddali lokomotywy sprawiał fizyczny ból, a mrugające światło miażdżyło czaszkę.

- do końca życia wspominał swojego brata - "Do chwili osiągnięcia wieku męskiego nie zdawałem sobie sprawy, że jestem wynalazcą - wspominał Tesla. - Przede wszystkim dlatego, że miałem brata utalentowanego ponad zwykłą miarę; był to jeden z tych rzadkich fenomenów umysłowości, której istoty biologiczne badania nie są w stanie dociec.  Jego przedwczesna śmierć pozostawiła moich rodziców w rozpaczy. Byłem świadkiem tej tragicznej sceny i chociaż upłynęło wiele lat, jej obraz nie stracił swej mocy". Biografowie podają co najmniej dwie  wersje owego wydarzenia: w pierwszej, znanej powszechnie, dwunastoletni Dane, starszy i zdolniejszy z dwóch braci, umiera po upadku z konia; w drugiej na łożu śmierci brat wyznaje, że spadł nie z konia, ale ze schodów, z których zrzucił go Nikola - czemu ten ostatni zawsze stanowczo zaprzeczał. Obraz Dane'a prześladował młodszego Teslę z jeszcze jednego powodu. "Jego osiągnięcia przyćmiewały wszelkie moje sukcesy - wspominał mając 63 lata. - Wszystko, co robiłem, sprawiało, że rodzice tym bardziej odczuwali stratę syna. To dlatego brak mi było wiary w siebie".

 

 

Spuścizna Tesli obejmuje kilka absolutnie fundamentalnych odkryć, ale również wiele wizji które nie znalazły nigdy końcowej realizacji, tym nie mniej widać coraz większą tego wizjonera techniki współbieżność z naszą rzeczywistością. Pamiętajmy iż jego wizje powstawały w sytuacji kiedy w kinie puszczano pierwsze kilkuminutowe filmy nieme, cały transport odbywał się za pomocą koni oraz lokomotyw spalinowych, a w miastach zaledwie zaczęto pokazywać latarnie na prąd, nie istniało radio i dopiero powstawała łączność telegraficzna. W  fabryce w Buffalo z samochodu wymontowano silnik spalinowy, aby zamontować elektryczny. Gdy o umówionej godzinie zjawił się Tesla druty, które miały zasilać silnik z akumulatora zwisały bezczynnie. Zniecierpliwiony inżynier udał się do pobliskiego sklepu radiotechnicznego i zakupił kilkanaście, a dokładnie dwanaście lamp elektronowych . W kilka chwil skonstruował z tych i kilku innych komponentów urządzenie, podłączył je do samochodu, po czym odjechał. Całe miasto żyło tym faktem, a zapytany przez dziennikarza skąd bierze energię odpowiedział: z eteru! Najdziwniejsze w tym wszystkim było to, że ów samochód osiągał 90 mil na godzinę. W owych czasach była to prędkość kosmiczna. To zjawisko było dla ówczesnego społeczeństwa tak dziwne, że posądzano Tesle o czarną magię. Dziś jedynie hipotetyczne założenia mówią, że Tesla potrafił wykorzystać pole elektromagnetyczne Ziemi. Nikola Tesla był największym geniuszem technicznym w dziejach ludzkości.

- dzięki niemu powstała pierwsza elektrownia na prąd zmienny

- zaprojektował radio, lecz jednak wynalazek ten przypadł Włochowi Marconiemu, który w 1909 dostał za niego Nagrodę Nobla.

- opatentował ponad 100 wynalazków. Były to między innymi: świece zapłonowe w samochodach, świetlówka, ozonowanie wody w basenach.

- udało mu się wytworzyć sztuczna błyskawicę o długości ponad 40m przez co spalił generator pobliskiej elektrowni.

- twierdził, że wykorzystując Ziemię jako przewodnik prądu udaje mu się włączyć wetknięte w ziemię żarówki bezprzewodowo. Niektórzy uważają, że była to jedna żarówka i kilka metrów. Niektórzy twierdzą natomiast, że było ich wiele a odległość wynosiła setki metrów.

- prowadził prace nad Ogólnoświatowym Systemem Bezprzewodowym (World Wide Wireless, w skrócie WWW), który łączył cechy wielu wynalazków wynalezionych wiele lat później, a mianowicie radia, telewizji, Internetu i przesyłowych linii energetycznych. Dodatkowo miało to działać bez użycia kabli, satelitów itd. Miał pozwolić na przesyłanie wiadomości, obrazów, listów a nawet sterowanie pogodą. Projekt ostatecznie zarzucono z powodu zbyt wysokich kosztów.

- podczas I wojny światowej udało mu się stworzyć urządzenie do wykrywania na odległość okrętów. Dziś taką rzecz nazywamy radarem (wynaleziony 20 lat później)

- w 1928 udało mu się zaprojektować samolot, który miał startować pionowo. Trzy lata później ogłosił, że odnalazł nowe źródło energii, lecz nigdy nie sprecyzował co miał na myśli.

- w połowie lat 30 utrzymywał, że wynalazł urządzenie nazwane przez ówczesną prasę "promieniami śmierci". Broń ta miała uderzać wiązką energii o ogromnej sile. Według słów Tesli miała być na tyle silna by stracić 10 tys samolotów z odległości 200 km. Nie spotkał się z zainteresowaniem ze strony mocarstw, z wyjątkiem ZSRR, które dało na wstępne plany 25 tysięcy dolarów.

- Nikola Tesla zmarł na zawał w 1943. Już kilka godzin po jego śmierci w miejscu jego zamieszkania zjawiło się FBI i skonfiskowało wszystkie plany wynalazków. Niektórych dokumentów nie odtajniono do dziś. Na pogrzebie wynalazcy burmistrz Nowego Jorku stwierdził "Zmarł Nikola Tesla. Zmarł w biedzie, ale był jednym z najważniejszych ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. To, co stworzył, jest wielkie, a wraz z upływem czasu staje się jeszcze większe"

wiecej w TV-Modowo

http://modowo.pl/pl/static/nikola-tesla-przeciw-iluminatom-1

http://modowo.pl/pl/static/nikola-tesla-przeciw-iluminatom-2

Niektóre z patentów TESLI:

USA, Patent 11,865 Metoda izolacji przewodnika elektrycznego

USA, Patent 334,823 Komutator dla dynama w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 335,786 Elektryczny łuk lampowy

USA, Patent 335,787 Elektryczny łuk lampowy

USA, Patent 336,961 Regulator dla dynama w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 336,962 Regulator dla dynama w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 350,954 Regulator dla dynama w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 359,748 Dynamo w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 381,968 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 381,969 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 381,970 System elektro dystrybucji

USA, Patent 382,279 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 382,280 Przesyłanie prądu elektrycznego

USA, Patent 382,281 Przesyłanie prądu elektrycznego

USA, Patent 382,282 Metoda zmieniania i dystrybucji prądu elektrycznego

USA, Patent 382,845 Komutator dla dynama w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 390,413 System elektro dystrybucji

USA, Patent 390,414 Dynamo w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 390,415 Dynamo w urządzeniach elektrycznych lub silnikach

USA, Patent 390,721 Dynamo w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 390,820 Alternatywna regulacja dla aktualnych silników

USA, Patent 396,121 Pancerz dla silników elektrycznych

USA, Patent 401,520 Metoda obsługi mechanizmu silników elektrycznych

USA, Patent 405,858 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 405,859 Metoda przesyłania prądu elektrycznego

USA, Patent 406,968 Dynamo w urządzeniach elektrycznych

USA, Patent 413,353 Metoda bezpośredniego panowania dla prądu zmiennego

USA, Patent 416,191 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 416,192 metoda obsługiwania silnika elektromagnetycznego

USA, Patent 416,193 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 416,194 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 416,195 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 417,794 Pancerz dla maszyn elektrycznych

USA, Patent 418,248 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 424,036 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 428,057 Piromagnetyczny generator elektryczny

USA, Patent 433,700 Silnik elektryczny na prąd zmienny

USA, Patent 433,701 Silnik na prąd zmienny

USA, Patent 433,702 Transmisja prądu lub urządzenie indukcyjne

USA, Patent 433,703 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 445,207 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 447,920 Metoda obsługiwania łuku lampowego

USA, Patent 447,921 Generator prądu zmiennego

USA, Patent 454,622 System oświetlenia elektrycznego

USA, Patent 455,067Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 455,068 Licznik elektryczny

USA, Patent 455,069 Żarówka elektryczna

USA, Patent 459,772 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 462,418 Metoda i aparatura dla elektrycznej konwersji

USA, Patent 464,666 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 464,667 Kondensator elektryczny

USA, Patent 487,796 System transmisji prądu

USA, Patent 511,559 Elektryczny transmiter prądu

USA, Patent 511,560 System transmisji prądu

USA, Patent 511,915 Elektryczny transmiter prądu

USA, Patent 511,916 Generator elektryczny

USA, Patent 512,340 Cewka dla elektromagnesu

USA, Patent 514,167 Kondensator elektryczny

USA, Patent 514,168 Sposób generowania prądu zmiennego

USA, Patent 514,169 Odwzajemniony silnik

USA, Patent 514,170 Oświetlenie elektryczne

USA, Patent 514,972 Kolejny system elektryczny

USA, Patent 514,973 Licznik elektroniczny

USA, Patent 517,900 Siła silnika

USA, Patent 524,426 Silnik elektromagnetyczny

USA, Patent 555,190 Silnik prądu zmiennego

USA, Patent 567,818 Kondensator elektryczny

USA, Patent 568,176 Aparatura do produkcji prądu o wielkich częstotliwości i potencjałach

USA, Patent 568,177 Aparatura do produkcji ozonu

USA, Patent 568,178 Metoda regulacji aparatur do produkcji prądu o wielkich częstotliwościach

USA, Patent 568,179 Metoda regulacji aparatur do produkcji prądu o wielkich częstotliwościach

USA, Patent 568,180 Aparatura do wytwarzania prądu o wielkich częstotliwościach

USA, Patent 577,670 Aparatura do wytwarzania prądu o wielkich częstotliwościach

USA, Patent 577,671 Produkcja kondensatorów elektrycznych, cewek i podobnych urządzeń

USA, Patent 583,953 Aparatura do produkcji prądu o wielkich częstotliwościach

USA, Patent 593,138 Transmisja prądu

USA, Patent 609,245 Elektryczny obwód kondensatorów

USA, Patent 609,246 Elektryczny obwód kondensatorów

USA, Patent 609,247 Elektryczny obwód kondensatorów

USA, Patent 609,248 Elektryczny obwód kondensatorów

USA, Patent 609,249 Elektryczny obwód kondensatorów

USA, Patent 609,250 Elektryczny zapalnik do maszyn gazowych

USA, Patent 609,251 Elektryczny obwód kondensatorów

USA, Patent 611,719 Elektryczny obwód kondensatorów

USA, Patent 613,735 Elektryczny obwód kondensatorów

USA, Patent 613,809 Metoda i aparatura do kontrolowania mechanizmów ruchomych wodnych lub lądowych

USA, Patent 645,576 System transmisji prądu elektrycznego

USA, Patent 649,621 Aparatura do transmisji prądu elektrycznego

USA, Patent 655,838 Metoda oddzielania kondensatorów elektrycznych

USA, Patent 685,012 Sposób do powiększania intensywności oscylatora elektrycznego

USA, Patent 685,953 Metoda nasilenia i wykorzystywania efektów bezpośredniej transmisji naturalnymi sposobami

USA, Patent 685,954 Metoda nasilenia i wykorzystywania efektów bezpośredniej transmisji naturalnymi sposobami

USA, Patent 685,955 Aparatura do wykorzystywania efektów transmisji z oddali do odbierających urządzeń

USA, Patent 685,956 Metoda nasilenia i wykorzystywania efektów bezpośredniej transmisji naturalnymi sposobami

USA, Patent 685,957 Aparatura do wykorzystywania energii promieniotwórczej

USA, Patent 685,958 Metoda wykorzystywania energii promieniotwórczej

USA, Patent 723,188 Metoda sygnalizacji

USA, Patent 725,605 System sygnalizacji

USA, Patent 787,412 Transmisja prądu naturalnymi sposobami

USA, Patent 1,061,142 Płynny impuls

USA, Patent 1,061,206 Turbina

USA, Patent 1,113,716 Fontanna

USA, Patent 1,119,732 Aparatura do transmisji prądu elektrycznego

USA, Patent 1,209,359 Prędkościomierz

USA, Patent 1,266,175 Piorunochron

USA, Patent 1,274,816 Prędkościomierz

USA, Patent 1,314,718 Statek

USA, Patent 1,329,559 Zastawka przewodu

USA, Patent 1,365,547 Prędkościomierz

USA, Patent 1,402,025 Miernik Częstotliwości

USA, Patent 1,655,113 Metoda powietrznej transmisji

USA, Patent 1,655,114 Aparatura do powietrznej transmisji

Brytyjski Patent 1877 Poprawy w elektrycznej lampie

Brytyjski Patent 2,801 Poprawy w silniku i środki dla regulacji okresu

Brytyjski Patent 2,812 Poprawy w metodzie i aparaturze dla generatora prądu

Brytyjski Patent 2,975 Poprawy w dynamo

Brytyjski Patent 6,481 Poprawy wiążące się z transmisją prądu do aparatury odbiorczej

---