Jesteś tutaj: Home » Info » Technika i motoryzacja » TP-LINK 300 Mbps Universal Wireless N 

TP-LINK 300 Mbps Universal Wireless N

TP-LINK TL-WA850RE

Universal Wireless N

 

 

 

 

 

 

Do naszej redakcji trafił wzmacniacz sygnału Wi-Fi marki TP-LINK TL-WA850RE.

 

Jak przystało na 21 wiek zarówno w biurach jak i w domu mamy coraz więcej urządzeń, które mogą się komunikować z Internetem. O ile podłączanie komputera stacjonarnego do Internetu kablem Ethernet jest uzasadnione i wcześniej zaplanowane, to nie ma problemu z okablowaniem. Jest modem, przy nim komputer i wszystko działa. Korzystanie z urządzeń przenośnych jak: laptopy, smartfony (a coraz częściej telewizory a nawet lodówki) wymagałoby od nas dodatkowych kabli. Pod warunkiem, iż urządzenia te miałyby możliwość podłączenia kabla sieciowego.

Alternatywnym rozwiązaniem jest Wi-Fi. U krajowych operatorów sieci kablowych modem z Wi-Fi możemy uzyskać najczęściej za niewielką dopłatą. Już 1 zł powinien wystarczyć, abyśmy mieli możliwość korzystania z bezprzewodowego Internetu na urządzeniach zgodnych z tym standardem. Natomiast Orange uszczęśliwi nas Neostradą z Live Box-em.

Jak wiadomo sygnał bezprzewodowego Internetu ma ograniczony zasięg; im dalej od routera  tym sygnał słabszy, aż w końcu następuje całkowita jego utrata. Dochodzą do tego różne przeszkody fizyczne jak ściany, stropy ,meble... itp. By temu zaradzić firma TP-LINK zaprezentowała urządzenie, które ma ten problem wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć.

Postanowiłem przetestować tę nowość w warunkach najpierw biurowych, a potem domowych.

Konfiguracja:

Na początku należy zgodnie z instrukcją podłączyć urządzenie do prądu, jest to o tyle proste iż włączmy je bezpośrednio do gniazdka sieciowego. Następnie trzeba uzyskać połączenie z posiadanym już routerem Wi-Fi. Jednym z dwóch sposobów na dokonanie tej czynności jest naciśniecie przycisku WPS/QSS na nadajniku (routerze) a następnie wciśnięcie RE na przednim panelu urządzenia TP-LINK. W zasadzie już nic nie musimy robić więcej poza odpowiednim usytuowaniem wzmacniacza (o tym później).

Drugim sposobem jest konfiguracja urządzenia za pomocą kabla sieciowego (dołączonego w zestawie). Tu poświecę więcej uwagi, gdyż nie każdy modem jest wyposażony przycisk WPS/QSS. Łączymy urządzenie (wpięte w gniazdko 230V)  z komputerem kablem sieciowym i  w pasku adresu przeglądarki (Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer) wpisujemy: tplinkexpander.net. Wyświetli nam się panel logowania do urządzenia, podajemy login i hasło takie jak w instrukcji obsługi (admin, admin).

Dalsza konfiguracja jest przeprowadzana prawie automatycznie, naszym zadaniem  jest klikanie przycisku ,,next”, po odnalezieniu przez wzmacniacz naszej sieci musimy podać hasło zabezpieczenia naszej sieci bezprzewodowej. Następnie klikamy ,,finish” i powinno działać. Dużą zaletą TP-LINK TL-WA850RE jest obsługa wszystkich dostępnych zabezpieczeń sieciowych  64/128/152-bitowe WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK jak i standardów IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b.

Test pierwszy - w biurze.

Umieszczenie wzmacniacza ma podstawowy wpływ na moc sygnału. W testowej konfiguracja 20 metrów dzieliło laptopa od routera. Pomiędzy były także trzy ściany z cegły. Laptop to ACER z kartą sieciową BROADCOM (protokół 802.11n). W tym przypadku Windows określał jakość sygnału sieci jako ,,znikomą”. Umieściłem zatem wzmacniacz w połowie drogi pomiędzy laptopem a routerem, jak zaleca producent. Po kilku sekundach TP-Link zalogował się do sieci. Jakie było moje zdziwienie... jakość sygnału z zastosowaniem TL-WA850RE podskoczyła do ,,znakomita"!

Przed uruchomieniem wzmacniacza praca z jakąkolwiek przeglądarką była wręcz niemożliwa, strony internetowe ładowały się albo bardzo długo, albo wcale. Po wzmocnieniu sygnału nawet wysłanie dużego pliku nie stanowiło większego problemu. Chciałem sprawdzić więcej, więc postawiłem wyjść na zewnątrz budynku. Po oddaleniu się około 20 metrów w linii prostej sygnał pozostawał na poziomie ,,dobry”, co umożliwiało nadal swobodną pracę przy kawie na świeżym powietrzu.

Test drugi – w domu u znajomych.

Dwupiętrowy dom, czyli trzy kondygnacje. Na parterze router marki Tenda. Na pierwszym piętrze ,,sygnał” bez dodatkowego wzmacniania ,,dobry”, na drugim... brak sygnału. Po wcześniejszym zresetowaniu wzmacniacza skonfigurowałem go jak wcześniej, tym razem łącząc go z ruterem Tenda. Umieściłem wzmacniacz na pierwszym piętrze, na przednim panelu siłę sygnału Wi-Fi pokazywały trzy diody (z pięciu) - więc w normie.

Ten sam laptop, jak w teście biurowym, po zalogowaniu do sieci na pierwszym piętrze wskazał jakość sygnału jako ,,znakomitą”. Udałem się więc piętro wyżej i tu nie było niespodzianki. Praca z komputerem okazała się możliwa, a jakość sygnału w granicach ,,bardzo dobry” przy wcześniejszym jego braku.

Ogólnie TP LINK TL-WA850RE 300Mbps Universal Wireless N Range Extender zaskoczył mnie łatwością konfiguracji i możliwościami jakie daje to urządzenie. Nawet po podłączeniu kilku urządzeń, dwóch telefonów komórkowych i laptopa, nic nie wskazywało na zmniejszenie wydajności. Jedyną chyba ,,wadą” są bardzo jasno świecące diody, co przy umieszczeniu urządzenia w sypialni może przeszkadzać, ale od czego pomysłowość - zawsze można je czymś przysłonić lub zakleić.

Podsumowanie

Plusy:

Bardzo estetyczne wykonanie.

Prosta konfiguracja.

Zachowuje ustawienia po odłączeniu zasilania.

Dobre wzmocnienie Wi-Fi

Minusy:

Maleńkim minusem mogą być zbyt jasne świecące diody na panelu urządzenia, ale to tylko w czasie używania w warunkach domowych

CECHY SPRZĘTOWE:

Porty:  1 * 10/100M Port Ethernet (RJ45)

Typ wtyczki: EU

Przyciski:  Przycisk RE (Range Extender), Przycisk: Reset

Standardy bezprzewodowe: IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b

Antena: 2 anteny wewnętrzne

Wymiary: (S x G x W) 110.0 x 65.8 x 75.2mm (4.3x 2.6 x 3.0 cala)

Pobór prądu: Około 3W

W naszych warunkach firmowych urządzenie się sprawdziło, dlatego smiało polecamy je innym użytkownikom.

link do strony producenta:

 
http://www.tp-link.com.pl/products/details/?model=TL-WA850RE 

 


Tekst: R.M & P.K. 

 

 

 

 


---