Jesteś tutaj: Home » Info » Technika i motoryzacja » Vespa 946 – nowoczesna i luksusowa 

Vespa 946 – nowoczesna i luksusowa

Futurystyczny blask muszą mieć oczywiście także światła
Vespa na całym świecie stanowi synonim włoskiej elegancji

 

 

 

Vespa 946 – nowoczesna i luksusowa  

 

Już w tym sezonie będzie można kupić długo oczekiwany najnowszy model żyjącej legendy włoskiej motoryzacji, który stał się gwiazdą ostatniego salonu motocyklowego EICMA w Mediolanie. Vespa 946 wyglądem  i nazwą nawiązuje do prototypu pierwszej Vespy z 1946 r., pojazdu ówcześnie tak nowatorskiego, że określanego mianem rewolucyjnego. Podobnie nowa dwukołowa piękność zapowiada przełomowe zmiany. Takiej Vespy jeszcze nie było! Dla marki oznacza to początek nowej ery.

 

logo

 

Trzeba przyznać, że w ciągu ponad sześćdzięsięciu lat Vespa zajechała naprawdę daleko i dziś próbuje nawet wyprzedzić nasze czasy. Jej pojawienie się już okrzyknięto cudownym powrotem do przyszłości. Z całą pewnością Vespa 946 wyraża największą możliwą wartość w świecie skuterów i wynosi Vespę do rangi luksusowej marki. Jest odpowiedzią dla tych, którzy chcą wyróżniać się na drodze w najlepszym stylu.


vespa

 

Vespa na całym świecie stanowi synonim włoskiej elegancji. Jest symbolem wolności i dolce vita. 946 jest kontynuatorką niepowtarzalnego stylu, ale także dużym skokiem naprzód. Jak pokazuje design pojazdu, tradycję i innowację można połączyć i to perfekcyjnie. Esencja legendarnego kształtu natychmiast pozwala rozpoznać  najsłynniejszy skuter świata, a cały wygląd ładnie podkreśla kształt kanapy nowatorsko osadzonej na aluminiowym wsporniku.


Retro-futurystyczny model zachowuje typową dla Vespy konstrukcję samonośnego nadwozia, ale po raz pierwszy  w historii Vespy stalowa rama została połączona z elementami ze stopu aluminium (kierownica, przedni błotnik, boczne panele i podstawa kanapy).  Takie rozwiązanie bardzo korzystnie  wpłynęło na estetykę pojazdu, a dodatkowo przyczyniło się do polepszenia efektywności energetycznej, a tym samym do zmniejszenia zużycia paliwa i poziomu emisji spalin. Lżejszy pojazd jest także bardziej zwrotny (sprzyja temu zresztą zgrabna sylwetka skutera i kąt pochylenia kierownicy na poziomie modelu LX), z drugiej strony konstrukcja pojazdu gwarantuje dobrą stabilność.


vespa
 

Mechanicznym sercem Vespy 946 jest super zaawansowany jednocylindrowy silnik
o pojemności skokowej 125 cm3. Ta czterosuwowa jednostka z trzema zaworami
w głowicy, chłodzona powietrzem i wyposażona w elektroniczny wtrysk stanowi najnowsze osiągnięcie koncernu Piaggio, właściciela marki „Vespa“.  Skonstruowany w rodzimych zakładach (jednym z najprężniejszych ośrodków projektowania i budowy silników na świecie) napęd pracuje wydajnie i cicho, a przy tym jest bardzo przyjazny dla środowiska, z dużym zapasem spełniając normę Euro3.


Pod względem osiągów (maksymalna moc: 8.5 kW przy 8.250 obrotach na minutę, maksymalny moment obrotowy 10.7 Nm przy 6.500 obrotach na minutę) nowy silnik plasuje się na szczycie. W porównaniu do napędu wcześniejszej generacji maksymalna moc wykazuje wzrost o 7,1%, a maksymalny moment obrotowy jest lepszy o 10,3%.

vespa 

Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że przy tak  znacznej poprawie wydajności udało się ograniczyć zużycie paliwa: przy prędkości 50 km/h na jednym litrze benzyny można przejechać 55 km (około 30% więcej w stosunku do napędu wcześniejszej generacji). Mniejsze są również koszty utrzymania pojazdu, ponieważ kolejne przeglądy zaplanowane są aż co 10.000 km.

 


Jednym z nadrzędnych celów dla Piaggio jest maksymalne bezpieczeństwo pojazdów.  W układzie hamulcowym Vespy 946 zamontowano dwie tarcze oraz urządzenie ABS. Oprócz tego Vespa 946, jako pierwszy model w historii legendarnej  marki, została wyposażona w kontrolę trakcji ASR.  Nowoczesny elektroniczny system zapobiega poślizgowi tylnego koła, przeciwdziałając utracie przyczepności i gwarantując zawsze jak najlepszą trakcję.

Futurystyczny blask muszą mieć oczywiście także światła - wszystkie lampy wykorzystują technologię ledową, natomiast przedni reflektor i deska rozdzielcza działają w oparciu o technologię FULL LED.

 


Sprzedaż Vespy 946 rozpocznie się tego samego dnia w całej Europie i będzie limitowana. W Polsce model będzie dostępny w czterech specjalnie wyselekcjonowanych salonach.

---