Jesteś tutaj: Home » Kultura » Sztuka » VIDEO ROOM - Hubert Czerepok Lux Aeterna 

VIDEO ROOM - Hubert Czerepok Lux Aeterna

 

 

Lux Aeterna Huberta Czerepoka to wideo nakręcone w Norwegii. Jego warstwę wizualną tworzą przepiękne krajobrazy skandynawskiej przyrody, dziewicze lasy, jeziora, skaliste góry, komentarz słowny – monologi bohatera składające się z cytatów zaczerpniętych z wielkiej poezji romantycznej, pism polityków, szaleńców, tyranów (m.in. Juliusza Słowackiego, Thomasa Jeffersona, Adolfa Hitlera, Andersa Breivika). Estetyka i klimat filmu przywodzą na myśl najlepsze przykłady kinematografii nazistowskiej (choćby filmy Leni Riefenstahl), w której heroiczna wizja natury miała wspomagać ideologię zachęcającą człowieka do panowania nad światem.

Bohater filmu Czerepoka zastanawia się nad przyszłością świata, poddając krytyce kierunek, w którym wszyscy zmierzamy, a jego logiczne z pozoru refleksje niepostrzeżenie przechodzą z racjonalności w irracjonalność, wręcz szaleństwo. Artysta pracował nad projektem filmu w czasie, gdy doszło do masakry na wyspie Utøya, gdzie w lipcu 2011 roku prawicowy ekstremista Anders Breivik w przekonaniu, że działa dla dobra świata, zamordował 77 osób. Wydarzenie to wpłynęło na ostateczny kształt pracy Czerepoka. Kiedy okazało się, że Breivik w trakcie dokonywania zbrodni słuchał Lux Aeterna Clinta Mansella, znanego z filmu Requiem For a Dream (Requiem dla snu), Czerepok włączył do swego wideo fragmenty tej kompozycji.

 

Wcześniejsze prezentacje Lux Aeterna:

 

11.2011 – wystawa Dreams of Power, CK Zamek, Poznań

02-03.2012 – wystawa Lux Aeterna, Żak | Branicka Gallery

03.2012 – Lofoten Film Festival, Lofoten Islands, Norwegia

04.2012 – Film Polska, Film Festival, Berlin

05.2012 – pokaz w ramach Between Us, Hartware MedienKustverein, Dortmund

06.2012 – Norwegian Short Film Festival, Grimstad, Norwegia

10.2012 – pokaz w ramach Wrzeszcz Art!, Gdansk

11.2012 – 21st European Film Festival for Documentaries dokumentART, Neubrandenburg / Szczecin

 

 

Hubert Czerepok (ur. w 1973) w 1999 otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (w pracowniach prof. Izabelli Gustowskiej i prof. Jana Berdyszaka). W latach 1998-2001 ze Sławomirem Sobczakiem prowadził galerię ON w Poznaniu.

W latach 2002-2003 studiował w Jan Van Eyck Academie w Maastricht, potem – 2004-2005 – w Higher Institute for Fine Arts Flanders w Antwerpii. W latach 2000-2002 ze Zbigniewem Rogalskim tworzył artystyczny duet Magisters. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Hubert Czerepok jest artystą sztuk wizualnych pracującym w wielu mediach; jest autorem m.in. prac wideo, instalacji, fotografii, rysunków, animacji, filmów found footage, a także realizacji w przestrzeni publicznej. Wraz z Sebastianem Mendezem opracował strategiczną grę Survivors of the white cube symulację świata sztuki opartą na zasadach popularnej Monopoly (2003-2004) i był też członkiem death-metalowej grupy Children of Sodom (2005, ze Stevem Rushtonem). Twórczość Czerepoka jest wielowątkowa, w kręgu zainteresowań artysty pojawiają się m.in. takie tematy jak środowisko artystyczne i rządzące nim mechanizmy, krytyka instytucji sztuki, funkcjonowanie obrazów w kulturze wizualnej, relacje między fikcją a prawdą w wydarzeniach historycznych – a zwłaszcza formy mutacji, jakim te zależności podlegają – analiza rozmaitych teorii spiskowych, proroctw, skłonności ludzkiego umysłu do wiary w ingerencję sił nadprzyrodzonych w sprawy tego świata, a także szalonych marzeń o panowaniu nad światem.

 

 

video room hubert czerepok lux aeterna 

VIDEO ROOM to nowy, długoterminowy projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentujący najlepsze

i najnowsze kreacje sztuki wideo. Od listopada 2012 roku co drugi poniedziałek (od poczatku 2013 roku - co trzeci) w jednej

z sal Zamku Ujazdowskiego będzie można zobaczyć prace renomowanych polskich i zagranicznych twórców wideo. Chcielibyśmy, aby VIDEO ROOM wraz z Bank Pekao PROJECT ROOM (prezentacja młodej polskiej sztuki - co dwa tygodnie

w poniedziałek), a od przyszłego roku także PERFORMANCE DAY, stały się stałym punktem programu dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką.

 

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI

ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Hubert Czerepok

 

VIDEO ROOM

Hubert Czerepok Lux Aeterna, 2011, wideo, 29 min., HD

 

Otwarcie wystawy: poniedziałek 14 stycznia 2013, godz. 18.00

Wystawa czynna do 27 stycznia 2013

---