Jesteś tutaj: Home » Kultura » Sztuka » WITOLD-K - Pokaz daru rodziny artysty 

WITOLD-K - Pokaz daru rodziny artysty

Muzeum Narodowe w Krakowie 

Co można zobaczyć w Krakowie?

WITOLD-K - Pokaz daru rodziny artysty

POKAZ DARU RODZINY ARTYSTY

Pablo Picasso, Portret Witolda-K, tusz na papierze, 1967, fot. J. Świderski – MNK

 

W ramach cyklu „Kolekcja +” Muzeum  Narodowe w  Krakowie prezentuje w  Galerii Sztuki XX wieku w Gmachu Głównym kilkadziesiąt prac Witolda-K. To dar przekazany Muzeum przez rodzinę artysty – Laurie Kaczanowską i Wita Thomasa Kaczanowskiego. Wystawa wzbogacona została wybranymi dziełami z kolekcji artysty oraz portretem Witolda-K wykonanym przez Pabla Picassa.

Witold-K (Wit Leszek Kaczanowski) urodził się w 1932 roku w Warszawie. Po studiach w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych projektował plakaty, tworzył m.in. grafiki do czasopisma „Świat”, ilustrował opowiadania Stanisława Dygata, malował dekoracje ścienne m.in. plafon w sali teatralnej Domu Kultury w Oświęcimiu, malował obrazy. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1960 roku w warszawskim Klubie Aktora SPATiF. W tych wczesnych obrazach nawiązywał do Pabla Picassa, Henry Moore’a, Tadeusza Makowskiego. W 1964 roku artysta wyjechał na stypendium do Paryża, skąd już do Polski przez wiele lat nie wracał. W 1968 roku zamieszkał w USA. W 1966 roku miał pierwszą zagraniczną wystawę w Galerie 3+2 w Paryżu.

Pokazał „postaci”, o których Jacques Prevert pisał, że są to „ludzie namalowani z miłością w ulotnej ciszy i w natarczywym zgiełku dnia powszedniego. Możesz ich śledzić wzrokiem, widząc jedynie plecy, a potem sam – jak teraz oni – będziesz oglądany od tyłu przez kolejnych widzów, którzy zajmą Twe miejsce przed obrazem”.

Po przyjeździe do Stanów Witold-K zaprezentował abstrakcje w międzynarodowej wystawie grafiki w La Boetie Gallery, obok takich sław, jak: Alexander Calder, Marc Chagall, Alberto Giacometti, Henri Matisse, Joan Miró oraz Pablo Picasso. W Ameryce zaczął też tworzyć rzeźby, a nawet murale. Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W Polsce mogliśmy je oglądać w 1991 roku na zorganizowanej w Zachęcie zbiorowej wystawie Jesteśmy, na której znalazła się sztuka  artystów tworzących na emigracji. Jednak największą do tej pory prezentacją jego prac była wystawa w domu aukcyjnym Sotheby w Amsterdamie w 2007 roku.

Pokaz w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie, obejmuje prace w większości przekazane w darze przez rodzinę artysty – Laurie Kaczanowską i Wita Thomasa Kaczanowskiego. To przekrój twórczości artysty: podsumowanie ponad sześćdziesięcioletniej drogi twórczej.

Podczas otwarcia wystawy 22 kwietnia o godz.18.00 artysta zostanie odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprac. Katarzyna Bik na podstawie tekstu Dominika Kuryłka

 

Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie: PZU

Patroni medialni: TVP Kraków, Karnet, krakow POST, Cracow-life.com, www.krakow.pl, telewizjaM

 

---