Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Zdrowie » Zaburzenia seksualne u chorych na cukrzycę 

Zaburzenia seksualne u chorych na cukrzycę

Cukrzyca nie pomaga w seksie

Jak sobie radzić z seksem? 

Cukrzyca a seks

Problemy w łóżku często wiążą się z… różnego rodzaju schorzeniami przewlekłymi. Jeśli chorujesz na cukrzycę, życie seksualne może nie spełniać twoich oczekiwań. Nawet, jeśli oddajesz się łóżkowym igraszkom równie często jak twoje zdrowe koleżanki, to zdarza się, że z powodu choroby osiągasz niewielką satysfakcję seksualną.

Tekst: Marta Milczewska

 

Z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, którego wyniki zostały opublikowane w internetowym wydaniu "Obstetrics and Gynecology", wynika, że kobiety chore na cukrzycę deklarują mniejsze zadowolenie z seksu i często cierpią na zaburzenia związane z funkcjami seksualnymi. Badacze z University of California w San Francisco stwierdzili, że diabetyczki odczuwają tak samo silne pożądanie jak zdrowe kobiety i uprawiają miłość fizyczną równie często, ale odczuwają mniejszą satysfakcję z powodu swojego życia seksualnego. Najmniejsze zadowolenie wykazują pacjentki leczone insuliną, które także najczęściej przyznają się do zaburzeń funkcji seksualnych związanych z lubrykacją (zwilżeniem ścian pochwy) i osiąganiem orgazmu. Kobiety leczone innymi sposobami również mają gorsze doświadczenia seksualne, jednak w mniejszym stopniu niż chore poddane kuracji insulinowej.

Alison J. Huang, współautorka badania, mówi: "Udowodniono, że cukrzyca stanowi czynnik ryzyka rozwoju zaburzeń erekcji u mężczyzn, ale prawie nie istnieją dane z badań, które sprawdzałyby, w jaki sposób cukrzyca wpływa na funkcje seksualne kobiet". Wyniki niektórych badań pozwalają stwierdzić, że do obniżenia satysfakcji seksualnej u kobiet chorych na cukrzycę mogą przyczyniać się leki antydepresyjne. Naukowcy wzięli pod uwagę i ten czynnik, ale okazało się, że nie ma on istotnego wpływu na odczuwanie spadku satysfakcji seksualnej i doświadczanie problemów związanych ze współżyciem przez pacjentki chore na cukrzycę.

Życie seksualne kobiet z cukrzycą często jest upośledzone, ponieważ w wyniku podwyższonego poziomu cukru we krwi mogą pojawić się skurcze i bolesne zapalenia pochwy. Zaburzenia wilgotności pochwy występują u 30% diabetyczek, czyli dwa razy częściej niż u zdrowych kobiet. Cukrzyca może doprowadzić do zaburzeń unerwienia lub ukrwienia narządów rozrodczych, co może stać się przyczyną zaburzeń seksualnych. Utrzymanie poziomu cukru we krwi w granicach normy u kobiet chorych na cukrzycę jest konieczne, ponieważ sprzyja odpowiedniej wilgotności pochwy i ułatwia ochronę przed infekcjami dróg rodnych i moczowych.

---