Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Zdrowie » Zdradliwa tarczyca 

Zdradliwa tarczyca

Problemy osób z chorobą tarczycy

Jak radzić sobie z tarczycą?

Zdradliwa tarczyca

Czujesz się ciągle zmęczona, senna i osłabiona, masz problemy z koncentracją i pamięcią, wypadają ci włosy, a twoja skóra jest sucha, blada i zimna? Być może objawy te składasz na karb jesieni bądź zimy – tych szczególnych pór roku, gdy łatwiej o przygnębienie i pogorszenie się stanu skóry. Prawda może być jednak zupełnie inna.

Tekst: Marta Milczewska

 

Opisane powyżej dolegliwości towarzyszą chorobom tarczycy, które stają się coraz bardziej powszechne i szczególnie często występują u kobiet – zwykle długo nie dają o sobie znać, a chory nie odczuwa żadnego bólu. Tarczyca to gruczoł, którego zadaniem jest utrzymywanie wydzielanych przez niego hormonów – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) w stanie równowagi fizjologicznej. Jeżeli ich poziom jest za niski lub za wysoki, mamy do czynienia z chorobami tarczycy – niedoczynnością, nadczynnością, chorobą Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. Schorzeń tych nie wolno lekceważyć, ponieważ zaburzenia w pracy tarczycy mają wpływ na cały organizm.

W zależności od rodzaju choroby, w jej bardziej zaawansowanych stadiach, występują m.in. problemy w funkcjonowaniu układu trawiennego (zaparcia), zaburzenia w pracy serca; zwiększa się lub zmniejsza masa ciała; ponadto może pojawić się bezsenność, niepokój, drżenie rąk, a także nadmierne rogowacenie naskórka (zwłaszcza na łokciach i kolanach). Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się często pojawiającymi się stanami depresyjnymi i obniżeniem sprawności intelektualnej.

Jeśli choroby tarczycy zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, możliwe jest rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, którego celem jest nie tylko poprawa samopoczucia, ale również ograniczenie groźnych dla zdrowia powikłań. Nie zawsze potrafimy wychwycić w porę objawy choroby i długo się z nimi borykamy, obniżając jakość naszego życia.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące symptomy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje cię na badania krwi oraz, o ile będzie taka potrzeba, również na USG i wizytę do endokrynologa.

 

 

---