Jesteś tutaj: Home » Wydarzenia » Muzyk - Maciej Zieliński 

Muzyk - Maciej Zieliński

 

 

 

 

MACIEJ ZIELIŃSKI I POZNAŃSKA WIOSNA

Maciej Zieliński to jeden z pięciu polskich kompozytorów nominowanych do tegorocznych Fryderyków w kategorii Kompozytor Roku! Płyta, za którą został wyróżniony "Across the Millenniums - Muzyka z przełomu tysiącleci" cały czas dostępna jest w dobrych sklepach muzycznych, a już dziś, 28 marca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna" będzie można usłyszeć kompozycję Macieja Zielińskiego „Domine, quis habitabit” na chór mieszany a cappella, w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Bartosza Michałowskiego.

Nominacja do Fryderyków to zapewne efekt ogromnej aktywności twórczej tego kompozytora. Jest on nie tylko twórca wielokrotnie nagradzanych utworów współczesnych, ale także autorem piosenek oraz wielu ścieżek dźwiękowych do filmowych hitów ostatnich latach. Szeroka publiczność zna go z takich produkcji jak choćby "Nigdy w życiu" czy "Kryminalni".

W minionym roku Maciej Zieliński bardzo wyróżniał się na scenie muzyki współczesnej. We wrześniu ukazała się jego płyta monograficzna "Across the Millenniums - Muzyka z przełomu tysiącleci" podsumowująca twórczość poważną. Pięć utworów znajdujących się na tym krążku ukazało drogę twórczą tego kompozytora od początku lat 90-tych aż do utworu z 2010 roku - Concerto inquieto na klarnet i orkiestrę. Kompozycja ta była ostatnio wielokrotnie wykonywana przez orkiestry różnych ośrodków filharmonijnych naszego kraju, ze znakomitym solistą - Arturem Pachlewskim w roli głównej. Podczas festiwalu "Warszawska Jesień" odbyły się również dwa koncerty, na których wykonywane były kompozycje Zielińskiego, a także prezentowana świeżo wydana płyta. W sezonie artystycznym 2011/2012 Maciej Zieliński pełni funkcję Kompozytora Rezydenta Polskiej Orkiestry Radiowej. W ramach tej współpracy skomponował imponujący 45-minutowy, 5-częściowy utwór "V Symphony" prawykonany przez wspomnianą orkiestrę z dużym sukcesem w styczniu tego roku. Na początku marca,  inny jego utwór - Barocode I na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową - został wykonany podczas koncertu jubileuszowego Radiowej "Dwójki" przez znakomitych solistów Katarzynę Dudę - skrzypce, Kamila Walaska - altówka oraz Polską Orkiestrę radiową pod dyr. Szymona Bywalca.

Maciej Zieliński jest absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej i Royal Academy of Music w Londynie dał się wielokrotnie poznać jako kompozytor zgrabnie łączący tradycję ze współczesnością oraz intuitywne podejście do utworu z intelektualnym. Jego muzyka jest często bardzo ekspresyjna i emocjonalna, angażująca percepcję słuchaczy. To chyba jedyny kompozytor na Polskiej scenie muzycznej, który w sposób bardzo naturalny funkcjonuje zarówno w środowisku awangardy jak i muzyki rozrywkowej. Jego aktywność twórcza zaowocowała w minionym roku aż trzema płytami - dwiema z muzyką filmową oraz wspomnianym już krążkiem z muzyką współczesną.

---